Naujienų srautas

Mokslas ir IT2015.02.14 17:32

Pirmoji Lietuvos kosmoso misija turėtų prasidėti ketvirtadienio vakarą

LRT.lt 2015.02.14 17:32

JAV kosmoso agentūra NASA paskelbė naują raketos nešėjos „Antares“, gabenančios erdvėlaivį „Cygnus“ su lietuviškais palydovais, planuojamą paleidimo laiką. Tai turėtų įvykti ketvirtadienį vakare, 20 val. 07 min. Istorinį įvykį tiesiogiai transliuos LRT televizija, LRT radijas ir portalas LRT.lt.

JAV kosmoso agentūra NASA paskelbė naują raketos nešėjos „Antares“, gabenančios erdvėlaivį „Cygnus“ su lietuviškais palydovais, planuojamą paleidimo laiką. Tai turėtų įvykti ketvirtadienį vakare, 20 val. 07 min. Istorinį įvykį tiesiogiai transliuos LRT televizija, LRT radijas ir portalas LRT.lt.

Pasak NASA specialistų, atsižvelgiant į naujausius tyrimus, raketos „Antares“ kilimo trajektoriją ir orų prognozes Valopo saloje esančioje NASA raketų bazėje, „Antares“ paleidimo komanda nusprendė ruoštis „Orbital-1“ misijai ketvirtadienį. NASA išplatintame pranešime teigiama, kad po išsamios orų ir erdvės analizės, „Orbital“ inžinierių komanda kartu su NASA specialistais nuspręsta, jog“ Antares“ raketos sėkmingas startas yra galimas ketvirtadienį.

„Komanda jau ruošiasi šio vakaro startui. Tikimės, kad aplinkybės nesutrukdys raketai nešėjai ketvirtadienį pakilti ir „LituanicaSAT-1“ misija pagaliau prasidės ir ši diena bus įrašyta į Lietuvos mokslo ir technikos istoriją“,– teigia pirmojo lietuviško palydovo „LituanicaSAT-1“ technikos vadovas Laurynas Mačiulis.

Startavęs ketvirtadienį, erdvėlaivis „Cygnus” prie Tarptautinės kosminės stoties prisijungs, kaip ir planuota, sausio 12 d., šeštadienį, o pirmieji lietuviški palydovai į kosminę orbitą bus paleisti maždaug vasario mėnesį.  

Erdvėlaivio, turinčio nugabenti palydovus į kosminę stotį, startas kelis kartus buvo atidėtas. Paskutinį kartą jo kilimas pavėlintas dėl Saulėje įvykusio galingo žybsnio.

„Cygnus“ krovinys sudaro apie 1,5 tūkst. kg. Be lietuviškų palydovų erdvėlaivis gabens beveik 400 kg mokslinės įrangos, įvairių bakterijų ir net gyvų skruzdėlių.

Pirmąją raketos „Antares“ pakopą, kuri trečiadienį pakels erdvėlaivį „Cygnus“ su pirmaisiais lietuviškais palydovais į kosmosą, sukūrė ir pagamino ukrainiečių kompanija „Pivdenmash“. Maža to, raketoje naudojami du rusų gamybos varikliai AJ26, kurie iš pradžių buvo sukurti (tačiau nepanaudoti) dar sovietų misijoms į Mėnulį, rašo portalas 15min.lt.

Labai svarbu, kad raketa pakiltų ketvirtadienį, nes jau nuo penktadienio ima bjurti oro sąlygos – penktadienį sinoptikai prognozuoja 70 proc. tikimybę, kad dangų padengs tankūs debesys, o šeštadienį iš viso numatomas lietus. Tokios oro sąlygos būtų absoliučiai netinkamos raketos paleidimui. Situaciją apsunkina ir tai, kad jei ketvirtadienį raketa nebus paleista, ją greičiausiai vėl teks iš naujo perrinkti – erdvėlaivyje gausu mokslinių eksperimentų, kurie jautrūs laikui ir temperatūrai.

Spalio pabaigoje lietuviškas palydovas „Lituanica SAT-1“ kelionę į kosmosą pradėjo LRT klube, kur buvo atsargiai supakuotas į specialų lagaminą ir su policijos palyda išgabentas į Vilniaus oro uostą. Prieš palydovui patenkant į tarptautinę kosminę stotį, jį ištyrė NASA specialistai, stebėsiantys palydovą visą jo gyvavimo orbitoje laikotarpį.

LRT radijo duomenimis, kiti palydovų misijos etapai vyks jau kosmose. Jei krovinys iš Žemės į Tarptautinę kosminę stotį bus pristatytas sėkmingai, po to ten dirbantys astronautai pradės stebėti vadinamąjį „kosminį eismą“ – įvairius palydovus, kitą įrangą ar „kosmoso šiukšles“, tūkstančiais skriejančias aplink Žemės orbitą. Kai tik bus nustatyta, kad erdvė saugi – didžiulė robotinė ranka palydovus paleis skrieti aplink Žemę. Tada jie bus įjungti ir pradės savo tyrimus. Manoma, kad tai galėtų būti vasario mėnesį.

Tiesioginė transliacija per LRT televiziją, LRT radiją ir portalą LRT.lt – nuo 19:30 val.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi