Mokslas ir IT

2012.08.07 14:37

SMS siunčiančios avys – grėsmė vilkams

LRT.lt2012.08.07 14:37

Šveicarijos kalnų vilkams dėl savo grobio – atokiose vietose besiganančių avių – reiks pasistengti daug labiau, nes nuo šiol apie pavojų jos ūkininkams galės pranešti SMS.    

Šveicarijos kalnų vilkams dėl savo grobio – atokiose vietose besiganančių avių – reiks pasistengti daug labiau, nes nuo šiol apie pavojų jos ūkininkams galės pranešti SMS.  

Kaip praneša „The Daily Telegraph“, Šveicarijos avims pagamintos specialios apykaklės, kurios matuoja gyvūnų širdies ritmą: užfiksavus ypatingą įtampa jų prižiūrėtojams išsiunčiamos apie galimą pavojų informuojančios SMS.

Tikimasi, kad ši apsaugos sistema padės sumažinti vilkų – šių neseniai ties išnykimo riba balansavusių grobuonių pastaraisiais metais Alpėsi vis daugėja – padaromą nuostolį. Šia technologija ypač džiaugiasi smulkieji ūkininkai, kuriems išlaikyti specialiai apmokytą aviganį per didelė prabanga.

Praeitą savaitę Berno Alpėse atlikti įrangos bandymai parodė, kad išgąsdintų avių širdies ritmas padidėja beveik tris kartus (įprastai širdis avims suplaka 60-80 dūžių per minutę). Kaip praneša britų dienraštis, tą kartą avis gąsdino čekoslovakų vilkšuniai.

„Tai pirmas kartas, kai tokia sistema yra išbandoma lauko sąlygomis“, – apie bandymą kalbėjo vilkų elgsenoje besispecializuojantis mokslininkas dr. Jeanas-Marcas Landry`is.

Panašią stebėjimo ir perspėjimo sistemą mokslininkai planuoja pritaikyti ir vyresnio amžiaus žmonių slaugyme: užsikimšus arterijoms, pakilus kraujo spaudimui artimiesiems arba medikams taip pat būtų galima automatiškai nusiųsti perspėjimą.

Pasak cituoto mokslininko, pirmąsias apsaugines apykakles avims planuojama platinti jau rudenį. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.