Naujienų srautas

Mokslas ir IT2013.12.20 12:47

Europa į kosmosą paleido palydovą, kuris stebės milijardą žvaigždžių

ELTA 2013.12.20 12:47

Europa į kosmosą paleido palydovą „Gaia“, kuris vykdys vieną ambicingiausių kosmoso misijų istorijoje, informuoja BBC.

Europa į kosmosą paleido palydovą „Gaia“, kuris vykdys vieną ambicingiausių kosmoso misijų istorijoje, informuoja BBC.

740 mln. eurų kainuojanti kosmoso observatorija „Gaia“ tiksliai nustatys daugiau nei milijardo žvaigždžių tikslią vietą ir atstumą nuo Žemės. Tai leis astronomams pirmą kartą pamatyti, kaip formavosi mūsų Paukščių tako galaktika. Palydovo prietaisai labai jautrūs ir tikslūs, todėl bus galima atrasti tūkstančius anksčiau nepastebėtų kosmoso objektų – žvaigždžių, kometų, asteroidų ir planetų.

Palydovą ketvirtadienio rytą iš kosmodromo Prancūzijos Gvianoje iškėlė Rusijos raketa „Sojuz“.

Europos kosmoso agentūra (ESA) palydovą „Gaia“ kūrė 20 metų. Jis labai tiksliai nustatys, kaip kosmoso kūnai juda, jų fizines savybes (ryškumą, temperatūrą ir sudėtį) ir gali net pavykti apskaičiuoti kosmoso objektų amžių. „Gaia“ taip pat apskaičiuos, kokiu greičiu kūnai tolsta arba artėja prie Žemės. Pagal šiuos duomenis mokslininkai galės atkurti Paukščių tako galaktikos vystymąsi – sukurti tarsi filmą, kurį pasukus atgal matysime, kaip galaktika formavosi praeityje, o pasukus į priekį – kaip ji keisis ateityje.

„Gaia“ surinks labai didelį kiekį duomenų, kuriuos profesionalūs astronomai tyrinės ne vieną dešimtmetį. Astronomai mėgėjai taip pat galės tyrinėti palydovo surinktus duomenis ir daryti savo atradimus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi