Mokslas ir IT

2013.12.18 10:58

Nustatyta, kad belaidis internetas gali kenkti augalams

LRT.lt2013.12.18 10:58

Danijos mokinių atliktas, o paskui mokslininko patvirtintas tyrimas parodė, kad augalai, pastatyti šalia belaidžio interneto maršrutizatoriaus, nuvysta. Tai kelia rimtą susirūpinimą, kaip belaidis internetas veikia mūsų sveikatą, rašo telegraph.co.uk.

Danijos mokinių atliktas, o paskui mokslininko patvirtintas tyrimas parodė, kad augalai, pastatyti šalia belaidžio interneto maršrutizatoriaus, nuvysta. Tai kelia rimtą susirūpinimą, kaip belaidis internetas veikia mūsų sveikatą, rašo telegraph.co.uk.

Penkios paauglės pastebėjo, kad joms sunku susikaupti, jei naktį miega netoli savo mobiliojo telefono. Taigi norėdamos sužinoti belaidžių bangų poveikį savijautai, jos atliko eksperimentą.

„Mes visos pastebėjome, kad netoliese laikant mobilųjį telefoną, mums nepavyksta greitai užmigti, o kitą dieną mokykloje būna sunku susikaupti“, – pasakoja viena iš eksperimentą atlikusių paauglių Paupil Lea Nielsen.

Šeši indai su sėjamosios pipirinės sėklomis buvo sustatyti šalia dviejų belaidžio interneto maršrutizatorių, o tiek pat indų su tomis pačiomis sėklomis – kitame kambaryje, kur belaidžio interneto nebuvo. Paauglės stebėjo pokyčius 12 dienų.

Sėklos, pasėtos induose prie maršrutizatoriaus, neišaugo, kai kurios patamsėjo ir sudžiuvo, o sėklos kitame kambaryje – kuo puikiausiai išaugo.

Iš pradžių mergaitės norėjo atlikti tyrimą, kaip mobiliojo telefono skleidžiamos bangos veikia smegenis, tačiau, neturint tinkamų priemonių atlikti tokį sudėtingą eksperimentą, buvo nuspręstą tirti belaidžio interneto maršrutizatorių poveikį augalams.

Bandymas sulaukė kritikos – teigiama, jog sėklos galėjo paprasčiausiai sudžiūti dėl maršrutizatoriaus skleidžiamos šilumos.

Mergaičių biologijos mokytoja pasakoja, kad eksperimentas patraukė Švedijos Karolinska instituto neurologijos profesoriaus dėmesį. Jis pakartojo tokį pat eksperimentą laboratorijoje, su tinkama įranga.

Rezultatai patvirtino Olandijoje atlikto panašaus eksperimento rezultatus. Pastebėta, kad medžiai, kurie yra veikiami belaidžių radijo bangų, numeta lapus, pažeidžiama jų žievė.

Tai mažas įrodymas, kad belaidis spinduliavimas gali būti žalingas žmogaus sveikatai.

Tačiau belaidžio interneto signalai 100 tūkst. kartų silpnesni už mikrobangų krosnelės skleidžiamus signalus. Praleidus visus metus prie belaidžio interneto maršrutizatoriaus būtų gaunama ta pati radijo bangų dozė, kaip po 20 min. pokalbio mobiliuoju telefonu.

Patariama, kad belaidžio interneto maršrutizatorius būtų laikomas maždaug už metro nuo žmogaus, o kompiuterį geriau pasidėti ant stalo, ne ant kelių.  

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.