Naujienų srautas

Mokslas ir IT2015.09.08 13:45

Meilės testas atskleidžia tikruosius jaunavedžių jausmus

LRT.lt 2015.09.08 13:45

Mokslininkai sukūrė testą, kuris gali patikimai prognozuoti, ar jaunavedžių santuoka bus sėkminga.

Mokslininkai sukūrė testą, kuris gali patikimai prognozuoti, ar jaunavedžių santuoka bus sėkminga.

Tyrimas remiasi prielaida, kad pasąmonės atsakas į partnerio nuotrauką gali būti puikiu lakmuso popierėliu, nusakančiu, ar įsimylėjėlių sąjunga bus laiminga.

Tie, kurių pasąmonės reakcija į partnerio atvaizdą yra neigiama, spėjama, po kelerių santuokos metų itin laimingi nebus.

Tyrimas paskelbtas moksliniame žurnale „Journal Science“, rašo bbc.co.uk.

Tyrimo autorius prof. Jamesas McNulty iš Floridos universiteto įsitikinęs – naujasis tyrimas atskleidžia tikruosius jaunavedžių jausmus vienas kitam, o ne tai, kuo patys bandome įtikinti save ir aplinkinius.

„Šis instinktyvus akimirksnio atskas, pasirodo, ypač gerai nuspėja poros ateitį“, – aiškino mokslininkas.

Jo komanda paėmė interviu iš 135 ką tik susituokusių porų ir vertino dalyvių reakciją į vienas kitą, panaudodami savo intriguojantį meilės testą: vienam iš jaunųjų akimirksnį parodydavo parnerio nuotrauką, o tada jų prašė kuo greičiau nurodyti, ar tokie žodžiai kaip „puiku“, „nuostabu“, „baisu“ ir „klaiku“ turi teigiamą, ar neigiamą prasmę.

Jausmų tikrumą, anot tyrėjų, išdavė greitis, kurio prireikė atliekant šias užduotis. Testas remiasi psichologiniu asociacijos principu. Jaunavedžio, sekundės dalį prieš akis pamačiusio savo poros atvaizdą, sąmonės būsena būna arba teigiama, arba neigiama. Jei atvaizdas jį nuteikia teigiamai, tokius žodžius kaip „puiku“ arba „nuostabu“ šis identifikuoja kur kas greičiau, nei neigimus „baisu“ ir „klaiku“, ir atvirkščiai.

Profesorius išsiaiškino, kad nors visų jaunavedžių sąmoningi atsiliepimai apie santykius ir partnerį būdavo išskirtinai tik teigiami, pasąmonės reakcija gerokai skyrėsi.

Ketverius metus po apklaustųjų vedybų tyrėjai jų nepamiršo – tas pačias poras apklausė kas pusmetį. Paaiškėjo, kad tie, kurių pasąmonės reakcija vestuvių dieną buvo neigiama, kur kas dažniau buvo linkę savo santuoką apibūdinti kaip ne itin laimingą. Kai kurie net spėjo išsiskirti.

„Kiekvienas nori tikėti, kad jis puoselėja puikius santykius, bet pasąmonės reakcija – kur kas patikimesnis indikatorius, nusakantis, kaip iš tikrųjų santykiuose jaučiasi žmogus“, – kalbėjo mokslininkas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi