Naujienų srautas

Mokslas ir IT2015.09.08 13:45

Afrikoje, Europoje ir JAV buvo matomas saulės užtemimas (nuotraukos)

BNS 2015.09.08 13:45

Afrikos gyventojai sekmadienį turėjo galimybę stebėti visišką saulės užtemimą, o astronomijos mėgėjai Junginėse Valstijose ir Europoje taip pat matė mažiau įspūdingą, tačiau gana retą reiškinį.

Afrikos gyventojai sekmadienį turėjo galimybę stebėti visišką saulės užtemimą, o astronomijos mėgėjai Junginėse Valstijose ir Europoje taip pat matė mažiau įspūdingą, tačiau gana retą reiškinį.

Visiškas užtemimas galėjo būti stebimas siaurame ir ilgame Afrikos ruože, o geriausios sąlygos buvo Sibilojaus nacionaliniame parke šiaurės Kenijoje, kur keli šimtai turistų susirinko prie Turkanos ežero krantų.

Kartu su turistais buvo spalvingai apsirengusių turkanos, rendilės ir daasanačų genčių narių, kurių daugelis dėvėjo papuošalus iš karoliukų. Aptemus dangui, stebėtojai džiaugsmingai šūkavo.

Tačiau reginio vos nesugadino permainingi orai: prieš pat užtemimą siautė smėlio audra, praūžė liūtis, o nuslinkus tamsiam debesiui nušvito vaivorykštė, pasakojo vienas naujienų agentūros AFP fotografas.

Kai kurie turistai, bijantys praleisti retą reginį, paskutinę minutę ieškoti geresnės vietos kitoje ežero pusėje.

Užtemimo, kurio kulminacija Kenijoje truko tik apie 10 sekundžių, pabaigą iš dalies užtemdė debesis.

Visiškas užtemimas taip pat buvo stebimas Gabone, Konge, Ugandoje ir Etiopijoje.

„Mačiau, kaip juodas diskas palaipsniui uždengia saulę. Tai didinga, – sakė Clarence'as Diledou, gyvenantis Gabono uostamiestyje Por Žantilyje. – Deja, blogi orai šiek tiek sugadino šventę.“
Šioje Vakarų Afrikos valstybėje visiškas užtemimas buvo matomas tik beveik 60 kilometrų pločio ruože.

Por Žantilyje šeimos šia proga susirinko jūros krantinėje, žvelgdamos į saulę.

Kaip ir daugelis kitų žmonių tame mieste, C.Diledou stebėjo užtemimą per specialius akinius, kuriuos valdžia nemokamai dalijo prieš šį retą reiškinį.

Neturintys akinių rado kitokių išradingų būdų: Pauline Koumba kieme pastatė dubenį su vandeniu ir stebėjo saulės atspindį.

„Mačiau trumpą užtemimo momentą dubenyje. Tačiau jis greitai baigėsi, o tamsūs debesys sugadino efektą“, – sakė ji.

Šeimos šia proga taip pat susirinko Gabono sostinėje Librevilyje, kur užtemimas buvo mažiau įspūdingas, tačiau dangus buvo pastebimai užtemęs maždaug pusantros valandos nuo 13 val. 30 min. Grinvičo (15 val. 30 min. Lietuvos) laiku.

JAV rytuose stebėtojai spėjo pamatyti dalinį užtemimą, kuris truko 45 minutes tuojau po to, kai patekėjo saulė.

Dalinis užtemimas taip pat galėjo būti stebimas pietinėse Europos šalyse – Ispanijoje, Italijoje, Graikijoje – taip pat Irake.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.
 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi