Mokslas ir IT

2015.09.08 13:45

Naujasis Nobelio fizikos premijos laureatas P. Higgsas teigia esantis „priblokštas“

LRT.lt, BNS2015.09.08 13:45

Didžiosios Britanijos mokslininkas Peteris Higgsas pareiškė pasijutęs „priblokštas“, kai antradienį buvo paskelbta, kad jam ir Belgijos fizikui Francois Englert'ui skiriama šių metų Nobelio fizikos premija už teorinį „dieviškosios dalelės“ atradimą.

Didžiosios Britanijos mokslininkas Peteris Higgsas pareiškė pasijutęs „priblokštas“, kai antradienį buvo paskelbta, kad jam ir Belgijos fizikui Francois Englert'ui skiriama šių metų Nobelio fizikos premija už teorinį „dieviškosios dalelės“ atradimą.

„Esu priblokštas, gavęs šį apdovanojimą, ir dėkoju Švedijos karališkajai akademijai“, – 84 metų P. Higgsas rašo pranešime, paskelbtame Edinburgo universiteto, kuriame jis dirba.

„Taip pat norėčiau padėkoti visiems, kad prisidėjo prie šios naujos dalelės atradimo, ir padėkoti savo šeimai, draugams bei bendradarbiams už jų palaikymą, – pridūrė jis. – Tikiuosi, kad šis fundamentaliojo mokslo pripažinimas padės padidinti iš pažiūros praktinio pritaikymo neturinčių tyrimų vertės suvokimą.“

80 metų F. Englert’as žinią apie apdovanojimą pakomentavo AFP tik keliais žodžiais: „Esu labai laimingas, kad gavau šį prizą“.

P. Higgas ir F. Englertas prieš daugiau nei 40 metų paskelbė  modelį, kuris turėjo paaiškinti, kodėl atsiranda masė. Pasak mokslininkų, be Higgso bozono Visatoje neegzistuotų atomai.

„Šių metų prizas atitinka už mažos, bet ypač svarbios dalelės atradimą“, – prieš paskelbdamas laimėtoją sakė Staffanas Normarkas.

Laureatų paskelbimas buvo atidėtas daugiau nei valandai. Higgso bozono pergalė patvirtino daugelio ekspertų spėjimus, kad būtent šis atradimas ir yra labiausiai vertas premijos.

Nors Nobelio taikos ir literatūros premijos susilaukia daugiausiai dėmesio, šiais metais ypač daug diskusijų sukėlė ir Nobelio fizikos premija.

Spalio 7 d. jau paaiškėjo Nobelio medicinos ir fiziologijos premijos laureatai  – amerikiečiai biologai Jamesas Rothmanas, Randy Schekmanas ir Vokietijoje gimęs tyrėjas Thomas Suedhofas.

Kiekvieną premiją sudaro 8 mln. Švedijos kronų (925 tūkst. eurų), kurie bus dalijami, jei vienoje kurioje nors srityje bus du ar keli laureatai.

Faktai apie Nobelio fizikos premiją:

106 Nobelio taikos premijos įteiktos 1901–2012 metais;

Tik 47 prizai įteikti vienam mokslininkui;

Moterys Nobelio fizikos premiją laimėjo du kartus;

Johnas Bardeenas – vienintelis asmuo, Nobelio fizikos premiją yra laimėjęs du kartus;

Jauniausias premiją laimėjęs asmuo – Lawrence`as Braggas. Jis 1915 m. premiją laimėjo kartu su savo tėvu. L. Braggui buvo 25 metai;

Vidutinis laimėtojų amžius – 55 metai.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt