Naujienų srautas

Mokslas ir IT2015.09.08 13:45

„Curiosity“ Marso grunte rado neįtikėtinai daug vandens

15min.lt 2015.09.08 13:45

Marsą tyrinėjantis NASA robotas „Curiosity“ nustatė, kad kaimyninės planetos grunte yra vandens. Tai paaiškėjo vienoje „Curiosity“ laboratorijų kaitinant gruntą, skelbia BBC.

Marsą tyrinėjantis NASA robotas „Curiosity“ nustatė, kad kaimyninės planetos grunte yra vandens. Tai paaiškėjo vienoje „Curiosity“ laboratorijų kaitinant gruntą, skelbia BBC.

Marsaeigio instrumentai parodė, kad didžioji dalis kaitinimo metu išsiskyrusių garų buvo vanduo. Su „Curiosity“ dirbanti tyrėja Laurie Leshin teigia, kad vanduo sudaro net 2 proc. Marso grunto masės.

Šis atradimas ypač svarbus planuojant galimas žmonų misijas į Marsą.

„Jei paimtumėte kubinę pėdą (apie 28 tūkst. cm3) šio grunto ir šiek tiek, keliais šimtais laipsnių, jį pašildytumėte, galėtumėte gauti maždaug dvi pintas vandens – du buteliukus, kuriuos pasiimate su savimi eidami sportuoti, – aiškina L. Leshin. – Marso gruntas įdomus dar ir tuo, kad jis visur yra praktiškai toks pat. Tai yra ypač geros žinios potencialiems astronautams, kadangi jie galėtų gauti vandens praktiškai bet kur.“

„Curiosity“ Marse taip pat užfiksavo anglies dioksido, deguonies bei chloro.

„Mes manome, kad tai yra mineralo, vadinamo perchlorato, skilimo produktai. Jis gali sudaryti apie pusę procento grunto, – aiškina L. Leshin. – Jei vanduo grunte yra gera žinia potencialiems astronautams, tai ši žinia yra bloga. Perchloratai blokuoja skydliaukės funkciją, taigi jie galėtų sukelti rimtų problemų, jei žmonės įkvėptų Marso dulkių. Tai yra dalykai, apie kuriuos svarbu žinoti dabar, kad galėtume kurti planus ateičiai.“

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi