Mokslas ir IT

2015.09.08 13:45

Kinijoje aptikta žuvies fosilija gali pakeisti požiūrį į stuburinių evoliuciją

BNS2015.09.08 13:45

Tarptautinė mokslininkų grupė Kinijoje atrado prieš 419 mln. metų gyvenusios žuvies fosiliją su aiškiai matomu žandikauliu, o tas gyvūnas gali būti trūkstama grandis stuburinių evoliucijoje.

Tarptautinė mokslininkų grupė Kinijoje atrado prieš 419 mln. metų gyvenusios žuvies fosiliją su aiškiai matomu žandikauliu, o tas gyvūnas gali būti trūkstama grandis stuburinių evoliucijoje.

Ištyrus suakmenėjusias žuvies liekanas, rastas Siaosiango vandens saugykloje, mokslo žurnale „Nature“ ketvirtadienį buvo paskelbtas straipsnis, kuriame teigiama, kad šis gyvūnas yra primityviausias iki šiol atrastas stuburinis gyvūnas, kurio nasrų sandara buvo panaši į šiuolaikinių gyvūnų, įskaitant apatinį žandikaulį, kurį turi ir žmonės.

„Tai pagaliau išsprendžia šimtmečio senumo problemą dėl šiuolaikinių žuvų kilmės“, – sakė Australijos mieste Adelaidėje įsikūrusio Flinderso universiteto paleontologijos profesorius Johnas Longas.

Mokslininkai nustebo nustatę, kad kaulinėmis plokštelėmis pasidengusi žuvis Entelognathus primordialis, priklausanti dabar jau išnykusių šarvuotųjų žuvų klasei, turėjo nedidelę, bet sudėtingos sandaros kaukolę ir žandikaulius.

Šis radinys tikriausiai paneigia ankstesnes teorijas, kad šiuolaikiniai stuburiniai, įskaitant kaulinius griaučius turinčias žuvis, išsivystė iš į ryklius panašių padarų, kurių skeletas buvo kremzlinis.

Naujasis radinis yra trūkstama grandis evoliucijos medyje: tos žuvys gyveno anksčiau negu atsirado į ryklius panašūs gyvūnai, todėl tikėtina, kad kaulinį skeletą turėję padarai buvo tiek šiuolaikinių kaulinių, tiek kremzlinių žuvų protėviai.

„Dabar žinome, kad iš senovinių šarvuotųjų žuvų kilo mums pažįstamų šiuolaikinių žuvų fauna“, – sakė J. Longas, kuris nepriklausė Kinijoje dirbusiai grupei.

J. Longas šį atradimą laiko „labiausiai jaudinama žinia paleontologijoje nuo archaeopterikso ir „Liusi“ (Lucy) – turėdamas omenyje fosilijas, kurių atradimas buvo itin svarbus mūsų supratimui apie paukščių ir žmonių evoliuciją.

„Nature“ straipsnyje tiksliai nenurodoma, kada buvo surasta Entelognathus primordialis fosilija.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.