Naujienų srautas

Mokslas ir IT2013.09.24 14:12

Kosmoso technologijų parodą Vilniuje aplankė 37,5 tūkst. lankytojų

ELTA 2013.09.24 14:12

Rugsėjo 17–22 dienomis Vilniuje vykusi kosmoso technologijų paroda „European Space Expo“ susilaukė lankytojų antplūdžio – ją iš viso aplankė 37,5 tūkst. žmonių. Paroda Europoje surengta jau 15-ąjį kartą, iš viso ją aplankė per 250 tūkst. lankytojų. Pagal susidomėjimą paroda Vilniuje užima antrą vietą po Romos.

Rugsėjo 17–22 dienomis Vilniuje vykusi kosmoso technologijų paroda „European Space Expo“ susilaukė lankytojų antplūdžio – ją iš viso aplankė 37,5 tūkst. žmonių. Paroda Europoje surengta jau 15-ąjį kartą, iš viso ją aplankė per 250 tūkst. lankytojų. Pagal susidomėjimą paroda Vilniuje užima antrą vietą po Romos.

Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros vadovas Arūnas Karlonas teigė, jog toks parodos populiarumas rodo, kad Lietuvos žmonės neabejingi technologijų naujovėms. Anot jo, ypač svarbu, kad kosminėmis technologijomis domėjosi daug jaunimo.

A. Karlonas teigė tikįs, kad dalis jų ateityje pasirinks studijuoti patenkančias į perspektyviausių sąrašą tiksliųjų mokslų specialybes, taps inžinieriais, elektronikos, mechatronikos, nanotechnologijų ar informacinių technologijų specialistais. Gerų šių profesijų specialistų trūkumas jaučiamas ne tik Lietuvos, bet ir užsienio rinkoje.

Parodoje specialiai moksleiviams buvo organizuotos ekskursijos, kurias vedė palydovo „Lituanica Sat-1“ kūrėjai Vytenis Buzas ir Laurynas Mačiulis. Ekskursijose dalyvavo 85 moksleivių grupės iš visos Lietuvos. „Daugelis mokinių nepriklausomai nuo amžiaus buvo labai smalsūs, su jais labai įdomiai ir dalykiškai padiskutavome, pavyzdžiui, apie gyvybę kitose planetose ar kokiu greičiu skrenda palydovai“, – pasakojo V. Buzas.

Parodos lankytojai taip pat labai aktyviai dalyvavo rašydami lietuviškus žodžius, kuriuos, jų manymu, turėtų ištransliuoti kitas palydovas „LitSat-1“, sukurtas jungtinės KTU, Lietuvos kosmoso asociacijos ir Kosmoso mokslų ir technologijų instituto komandos. Palydovo autoriai per savaitę iš parodos lankytojų gavo 6000 žodžių, iš kurių trys populiariausi bus transliuojami iš kosmoso.

Parodoje „European Space Expo“ taip pat demonstruoti ir Lietuvos pasiekimai kosmoso technologijų srityje, pavyzdžiui KTU mokslininkų išrasta neinvazinė galvospūdžio matavimo technologija. Šis išradimas padės astronautams atlikti ilgus kosminius skrydžius, o sunkias galvos traumas patyrusiems žmonėms – išgelbėti gyvybes.

Parodos lankytojai turėjo galimybę susipažinti su Europos Sąjungos kosminėmis programomis „Galileo“ ir „Copernicus“, patraukliai demonstruotomis interaktyviose ekspozicijose. Programa „Galileo“ – tai kuriama itin tiksli ir efektyvi navigacijos sistema, savo kokybiniais parametrais pralenksianti amerikietišką GPS sistemą. „Copernicus“ – Žemės stebėjimo ir stebėsenos sistema, padedančią nustatyti klimato kaitos tendencijas, efektyviau reaguoti ir vykdyti atkuriamuosius darbus stichinių nelaimių zonose bei prognozuoti metinius temperatūros pokyčius.

Konkurencinga Europos kosmoso pramonė yra strategiškai svarbi darbo vietų kūrimui ir ekonomikos augimui. Pasak A. Karlono, kosmoso veiklos sukuria aukštos kvalifikacijos darbo vietas, inovacijas, naujas verslo galimybes, gerina piliečių gerovę ir saugumą.

„European Space Expo“ – tai Europos Komisijos kilnojamoji paroda, jau apkeliavusi 14 Europos miestų ir pirmą kartą atvežta į Baltijos šalis. Jos tikslas – parodyti europiečiams, kaip kosmoso technologijos naudojamos jų gyvenime bei supažindinti su Europos pasiekimais ir ambicijomis kosmoso technologijų srityje. Toliau paroda lankysis Taline, Miunchene ir Lisabonoje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi