Mokslas ir IT

2015.09.08 13:45

Vilniečiai turi progą įvertinti kosmoso technologijų naudą

Vilniuje, Katedros aikštėje, atidaryta Europos Komisijos kuruojama kosmoso technologijų paroda. Gyventojai galės įvertinti kokį tiesioginį poveikį ir naudą kosmoso technologijos bei programos daro kasdieniam gyvenimui.

Vilniuje, Katedros aikštėje, atidaryta Europos Komisijos kuruojama kosmoso technologijų paroda. Gyventojai galės įvertinti kokį tiesioginį poveikį ir naudą kosmoso technologijos bei programos daro kasdieniam gyvenimui.

Po 14-os Europos miestų kosmoso technologijų paroda „European Space Expo“ atkeliavo į Vilnių ir apskritai pirmą kartą į Baltijos valstybes. Didžiuliame kupole gyventojams pateikiamos Europos kosmoso programos, mokslinių tyrimų rezultatai, taip pat pristatoma Europos kosmoso politika ir kosmoso inovacijos.

Pasak organizatorių, Europa pasitelkdama kosmoso technologijas daugiausiai dėmesio skiria gyvenimo kokybei  gerinti.

„Jei turite progą apsilankyti šioje parodoje, pamatysite, kad kosmose yra daug aspektų, kurie palengvina gyvenimo kokybę. Tai eismo valdymo sistema, taršos lygio stebėsena, aplinkos apsaugos priežiūra.

Lietuvoje yra puikių universitetų, turite vieną pirmųjų pasaulyje observatorijų, taigi jūsų šalyje yra gilios kosmoso tradicijos. Dabar Lietuvai yra iššūkis įkurti kompetentingus centrus, kurie pritrauks ir išlaikys jaunus žmones“, – sako Europos Komisijos Įmonių ir pramonės generalinio direktorato atstovas Simonas Hollandas.

Šiuo metu vyriausybė neskiria tiesioginio finansavimo Lietuvos kosmoso asociacijos vykdomiems projektams, tačiau atsižvelgiant į vis didesnį indėlį Europos kosmoso agentūroje, ateityje tikimasi sulaukti paramos ir iš valstybės.

„Šiuo metu Lietuvoje dirba Europos kosmoso agentūros atstovai ir, kiek man yra žinoma, yra kalbama apie Lietuvos dalyvavimą bandomojoje Europos kosmoso agentūros programoje – galbūt nuo 2014 metų, ir tam turėtų būti numatytas finansavimas. Tas laikotarpis turėtų tęstis apie 5 metus, kol Lietuva būtų patikrinta, kad ji tikrai gali dirbti kosmoso srityje, ir tada galėtų tapti tikrąją Europos kosmoso agentūros dalimi“, – teigia Lietuvos kosmoso asociacijos direktorius Vidmantas Tomkus.

„Tai yra pirmieji žingsniai, kuriuos dabar žengia Lietuva. Šių metų pradžioje Europos kosmoso agentūra įvertino Lietuvos įmonių potencialą – puslaidininkių gamyboje, lazerių gamyboje, taip pat tiksliosios mechanikos srity, tam tikrų duomenų apdorojimo srityse“, – sako ūkio viceministras Marius Skarupskas.

Kosmoso parodoje galima sužinoti, ir kaip kosmoso tyrimai padeda stebėti pasėlius, valdyti žuvų populiacijas, pasiruošti žemės drebėjimams.

Nemokama paroda Katedros aikštėje veiks visą savaitę iki rugsėjo 22 dienos.