Mokslas ir IT

2015.09.08 13:45

NASA į Mėnulį paleido nepilotuojamą zondą

ELTA2015.09.08 13:45

JAV kosmoso agentūra (NASA) į Mėnulį paleido naujausią nepilotuojamą zondą, informuoja BBC.

JAV kosmoso agentūra (NASA) į Mėnulį paleido naujausią nepilotuojamą zondą, informuoja BBC.

Zondas LADEE iš JAV rytinėje pakrantėje esančios raketų paleidimo bazės pakilo penktadienį 23.27 val. vietos laiku (6.27 val. šeštadienį Lietuvos laiku).

280 mln. JAV dolerių kainuojančios misijos tikslas – ištirti retą atmosferą, kuri supa Mėnulį. Taip pat tikimasi patyrinėti keistą Mėnulio dulkių fenomeną, kai jos dėl nežinomos priežasties pakyla aukštai nuo Mėnulio paviršiaus.

Be to, zondas išbandys naują lazerių komunikacijos sistemą, kuria NASA tikisi naudotis būsimose kosmoso misijose. Lazeriais duomenis galima perduoti daug greičiau, nei šiuo metu naudojamomis radijo bangomis.

LADEE programos mokslininkė Sarah Noble sako, kad ši misija gali nustebinti daugelį žmonių, kurie mokykloje sužinojo, kad Mėnulis neturi atmosferos. Iš tiesų Mėnulis atmosferą turi, bet ji yra labai reta. Mėnulio atmosferą sudarančios dujų molekulės yra taip toli viena nuo kitos, kad niekuomet nesusiduria.

Tokią atmosferą mokslininkai vadina egzosfera. Žemė taip pat turi egzosferą, kuri ji yra labai toli nuo žemės paviršiaus, pačiame atmosferos pakraštyje.

Mėnulyje tokia atmosfera tvyro prie pat Mėnulio paviršiaus. Mokslininkai nori šią atmosferą ištirti, nes tai Saulės sistemoje dažniausiai pasitaikantis atmosferos tipas. Egzosferą turi Merkurijus ir daugelis didžiųjų planetų palydovų. Gali būti, kad egzosferą turi ir kai kurie dideli asteroidai.

Zondas LADEE link Mėnulio skrieja spiralės formos trajektorija. Kelionė užtruks apie mėnesį. Dar mėnuo praeis kol zondui bus duoti nurodymai nusileisti į 20 km aukštį virš Mėnulio. Zondas 100 dienų vykdys mokslinius stebėjimus, o misijai pasibaigus, nukris ant Mėnulio paviršiaus.  

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.