Mokslas ir IT

2019.03.10 12:05

Įdomiausi Lietuvos tarpukario išradėjų darbai: nuo silkių valymo mašinėlės iki dantų smegenų masažo

Tautvydas Lukaševičius, LRT.lt2019.03.10 12:05

Lietuviai ne be priežasties daugelio laikomi kūrybingais ir darbščiais žmonėmis. Pasirodo, po pirmojo patento išdavimo 1928 m., kai A. Veintraubas jį gavo už vielinių įvijų „X“ raidės pavidalo įtaiso, neleidžiančio lovos dugnui įgriūti, sukūrimą, originalių išradimų ir idėjų išties netrūko.

1929 metais bendrovė „Sanitas“ Kaune sukūrė nenuplaunamus užrašus ant muilo. Dar 1922 metais įsteigtoje laboratorijoje gamintos kosmetikos priemonės, buvo atliekami farmaciniai tyrimai ir bandymai.

Šiek tiek vėliau, 1933 metais, Karolis Vaineikis Šiauliuose gauna silkės valymo mašinėlės patentą ir taip pradžiugina ne vieną namų šeimininkę, praleisdavusią virtuvėje daug laiko ruošiantis didžiosioms silkės valgymo šventėms.

Elena Dagienė sugalvojo, kad maudantis vonioje praverstų galvos atramėlė, o kad kelionė į vonios kambarį ir iš jo būtų kuo patogesnė, bendrovė „Inkaras“ sukūrė „šliūres su guminiais padais“. 

Galima teigti, kad dažniausiai išradėjai savo kūriniais bandydavo išspręsti tam tikras kasdienines problemas. Vieniems rūpėjo dūžtantys kiaušiniai (Jono Strijausko dėžė kiaušiniams saugiau pervežti), kitiems – dantų valymas ir dantų smegenų masažas (Juliaus Kvitnerio guminis pirštinukas su 2 eilėm šerių dantims valyti ir dantų smegenims masažuoti), tretiems kantrybės neduodavo nuolatos smukdavusios kelnės (Vytauto Žigo saga kelnėms laikyti).

Tiesa, kai kurie išradimai ir jų pavadinimai šiandien keltų ne vieną klausimą: vėtyklės-fuktelio patobulinimas; priemonė ir aparatas garui gauti; pamatinis siuvėjo cirkulis; gelbėjimo kostiumas (kelnės), kad būtų galima eiti vandeniu.

Kai kurie išradimai tapo ir šiandien naudojamų įrenginių ir daiktų prototipais. Pavyzdžiui, 1932 metais patentuotas vėjo jėgos stulpas, sukamoji tarka, karuselinio tipo vėjo variklis.

Įdomu tai, jog 1933 metais jonaviečiui Simanui Dolgačiui išduotas slapto filmavimo prietaiso patentas, o 1937 metais Kaune pristatytas vienratis motociklas.

Dar viena išradimų grupė iliustruoja norą kuo greičiau turėti mobilius prietaisus, kurios galima patogiai perkelti iš vienos vietos į kitą – Panevėžyje sukurtas kilnojamas virtuvės garinis šutintuvas su atskira geležine statine. 

Lietuvos Respublikos valstybinio patentų biuro duomenimis, pagal nacionalines paraiškas išradėjams 2018 metais išduoti 92 nacionaliniai patentai. Penktadalį iš šių patentų gavo Kinijos piliečiai. 2018 metais Lietuvos Respublikoje įsigaliojo 1998 Europos patentų tarnybos išduoti Europos patentai. Lietuvos savininkams išduoti patentai sudaro apie 3 proc. visų 2018 metais Lietuvos Respublikoje įsigaliojusių patentų. Remiantis šia statistika, „europinių“ išradimų lyderiais ir aktyviausiais patentinės veiklos vykdytojais būtų JAV, Vokietijos ir Kinijos piliečiai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.