Mokslas ir IT

2019.02.28 13:08

Kaip 5G ryšys neleis džiazo paversti „Despacito“?

LRT.lt2019.02.28 13:08

Tikrai ne visi supranta, kas yra 5G, kam jis skirtas, kuo jis geresnis už jau išplėtotą 4G? Atsakymų į šiuos klausimus ieškojo konferencijos „Technology Day 2019“ dalyviai.  

Konferencijos pranešėjas, „Telia“ technologijų vadovas Andrius Šemeškevičius, 5G technologiją palygino su naujagimiu – visos jos galimybės bei potencialas dar priešakyje. Norint, kad 5G užaugtų, ją reikia prižiūrėti, rūpintis, į ją investuoti.

Pranešėjo įmonių vadovai klausė, kodėl reikėjo kurti naują 5G technologiją, o ne tobulinti 4G?

„Esamos technologijos tobulinimas tampa vis „sunkesnis“, nes pridedant naujas funkcijas reikia užtikrinti, kad visi įrenginiai ir toliau veiks. 5G daro šuolį į priekį, atsiribodamas nuo senų daiktų, senų technologijų. Čia ir yra viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl reikia naujos kartos ryšio standarto“, – sakė „Telia“ technologijų vadovas.

Tačiau tai nereiškia, kad 4G kažkur pradings ar taps nereikalingas – 5G technologijos pagrindas yra ir artimiausiais metais liks 4G. Kitais žodžiais, jei 5G yra naujagimis, tai 4G galima vadinti jo mama.

Pasaulyje 5G tema didelio žiniasklaidos susidomėjimo sulaukia ne tik dėl šios technologijos potencialo, galimybių ir netikėtų panaudojimo būdų, bet ir dėl įrangos gamintojų pasirinkimo. Įvairių šalių valstybinės institucijos svarsto, ar saugu leisti šį tinklą kurti Kinijos kompanijoms.

Pasak A. Šemeškevičiaus, norint suprasti, kokį vaidmenį tam tikra įranga atlieka mobiliajame tinkle, galima įsivaizduoti namų garso sistemą su patefonu, stiprintuvu ir garsiakalbiais. Mobiliojo ryšio tinkle patefonas atitinka tinklo branduolį, jo „smegenis“, stiprintuvas – radijo prieigos tinklą (RAN), o garsiakalbiai – antenas bazinėse stotyse.

Visas tinklo valdymas, patikimas jo veikimas priklauso nuo branduolio – „smegenų“. Taigi jei patefone uždedama džiazo plokštelė, nereikia bijoti, kad stiprintuvas ar garsiakalbiai ją pavers kokia nors „Despacito“.

„Prisiekę audiofilai susikomplektuoja savo garso sistemą iš geriausių komponentų ir, dažniausiai, jie nebūna vieno gamintojo. Vieni gamina geresnes kolonėles, kiti – stiprintuvus. Taip pat ir mobiliajame tinkle, mes šiuose trijuose sluoksniuose turime įvairius gamintojus. Galiu garantuoti, kad „smegenis“ valdome mes, ne kažkas kitas, ir jos yra pagamintos Lietuvai draugiškoje šalyje“, – sakė A. Šemeškevičius.

Ir nors didieji gamintojai jau kovoja dėl dėmesio, pristatydami pirmuosius 5G išmaniuosius telefonus, didžiausias 5G ryšio potencialas ir galimybės šiuo metu įžvelgiamos versle, pradedant gamyba, kasyba ir baigiant oro uostais ar net lašišų fermomis.