Mokslas ir IT

2019.02.01 17:54

PAR vyksta pavojuje atsidūrusių flamingų jauniklių gelbėjimas

ELTA2019.02.01 17:54

Pietų Afrikos Respublikoje organizuojami specialūs skrydžiai tūkstančiams ką tik išsiritusių flamingų, kurių perykloms mirtiną pavojų kelia sausra.

Vieną didžiausių flamingų populiacijų turintis Pietų Afrikos rezervatas džiūsta. Flamingų kiaušiniai netenka vėsaus, drėgmę saugančio gaubto, kietėja kiaušinių vidinė membrana ir mažyliams darosi sunku išsiristi iš kiaušinių. Aplinkui daugybė plėšrūnų – surikatų, šunų, vanagų – kurie tik ir laukia progos pačiupti vos išsiritusį bejėgį jauniklį. 

Rezervato žemę nuklojo šimtų nugaišusių flamingų jauniklių kūneliai, girdėti perkaitusių kiaušinių lukšto nepajėgiančių pramušti mažylių cypsėjimas.

Prie greitai internetu organizuotos flamingų gelbėjimo operacijos prisijungė vietos ir nacionalinės pagalbos grupės bei aplinkos apsaugos pareigūnai, paukščių ekspertai ir veterinarai. Informacija apie šią kampaniją taip pat sklido iš lūpų į lūpas. 

Vietos deimantų kasyklos apmokėjo „greitosios pagalbos“ lėktuvo išlaidas, kad pirmoji 900 mažylių partija būtų nuskraidinta į sostinę Pretoriją. Flamingai taip pat perkeliami į Keiptauną ir kitas patvirtintas vietoves.

Iš viso perkeliami 3 tūkstančiai flamingų mažylių. Dar 6 tūkstančiai pasiliks šalia Kimberlio esančiame rezervate. Jie yra sveiki, bet per jauni skraidyti. Ekspertai perspėja, jeigu vandens lygis toliau kris, tėvai gali palikti savo vaikus. 

Naujuose namuose mažųjų flamingų laukia specialus racionas: mažylių košelės, sardinės, kiaušiniai, krevetės ir vitamininiai maisto papildai.

Mažylių garduose įrengti specialūs plunksnų valymo aparatai, imituojantys tėvų elgesį, juos šildo infraraudonųjų spindulių lempos. Žmonių prie mažylių prieina tik tada, kai juos reikia maitinti.

Flamingų gelbėtojai jau galvoja apie kitus metus: ką reikės daryti, jeigu sausra pasikartos. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.