Naujienų srautas

Mokslas ir IT2015.09.08 13:45

Laboratorinėmis sąlygomis užaugintos „žmogaus smegenys“

ELTA 2015.09.08 13:45

Austrijos mokslininkai laboratorinėmis sąlygomis užaugino labai mažas „žmogaus smegenis“. Tikimasi, kad šis atradimas pakeis neurologinių sutrikimų suvokimą, skelbia BBC.

Austrijos mokslininkai laboratorinėmis sąlygomis užaugino labai mažas „žmogaus smegenis“. Tikimasi, kad šis atradimas pakeis neurologinių sutrikimų suvokimą, skelbia BBC.

Žirnelio dydžio struktūra pasiekė tokį patį vystymosi etapą kaip devynių savaičių embrionas.

Žurnale „Nature“ paskelbtu tyrimu jau buvo pasinaudota tiriant itin retas ligas.

Mokslininkų neurologų teigimu, šis atradimas – stulbinamas ir nuostabus. Žmogaus smegenys yra viena sudėtingiausių struktūrų pasaulyje.

Austrijos mokslų akademijos Molekulinės biotechnologijos instituto mokslininkams pavyko laboratorijoje atkurti ankstyvąsias organo vystymosi stadijas. Mokslininkai pasinaudojo embrioninėmis kamieninėmis ląstelėmis ar suaugusio žmogaus odos ląstelėmis, kad suteiktų užuomazgai pradžią, kuri išsivystytų į smegenis ir stuburo smegenis.

Ląstelės augo ir pasiskirstė į atskiras smegenų zonas, įskaitant didžiųjų smegenų žievę, tinklainę ir ankstyvos stadijos hipokampą, kuris yra labai svarbus atminties procese visiškai išsivysčiusio suaugusio žmogaus smegenyse.

Mokslininkai įsitikinę, kad tai glaudžiai, bet netobulai, atitinka embriono smegenų vystymąsi iki devintosios savaitės stadijos. Po dviejų mėnesių audiniai pasiekė maksimalų dydį – apie 4 milimetrus.

„Mini smegenys“ gyvybingos buvo beveik metus, tačiau daugiau nebeišaugo.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi