Mokslas ir IT

2018.12.23 13:00

Kaip menas padeda pažinti pasaulį

Virginijus Kazlauskas 2018.12.23 13:00

Pasaulį esame pratę matyti tam tikru būdu. Puodelis yra skirtas gerti kavai ar arbatai. Šukos skirtos plaukams šukuoti, kad jie atrodytų tvarkingesni. Drabužiai tam, kad mus sušildytų ir, žinoma, reprezentuotų susidūrus su kitais žmonėmis. Užuolaida – apsaugoti mus nuo šviesos. Ir negali būti naudojama kaip lovos užklotas. Visa tai – mūsų praktinis mąstymas.

Taip mąstome, kai aplinka ir daiktais norime naudotis. Daiktais norime pasiekti tam tikrus tikslus – atsigerti kavos, užsikloti, kad nesušaltume, numalšinti alkį ir t. t. Tai mums padeda patenkinti įvairius poreikius, kurie dažniausiai padeda mums išgyventi. Tačiau, taip aplinka tampa daiktiška. Mus supantį pasaulį matome kaip daiktus, kurie mums padės arba kliudys siekti, ko mums reikia.

Gersime kavą ar arbatą, nes sušalome, bet nebūtinai pastebėsime atspindėtą lango šviesą puodelyje. Galbūt praleisime gelstančius lapus ir jų grožį, nes geltoni lapai mums nurodo tik metų laiką. Galbūt pasipiktinsime žmogumi pastūmusiu mus lipant į viešąjį transportą ir nepastebėsime atsispindinčios šviesos jo plaukuose, nes pirmiems įlipti į viešąjį transportą mums svarbiau. Galbūt gyvensime pasaulyje, kuris praktiškas, bet negražus, negyvas.

Nesunku nepastebėti mus supančio grožio. Juk tiek daug svarbių dalykų turime padaryti, daug turime gyvenime pasiekti ir išnaudoti jį, turėdami tik vieną. Ir visai nesunku įsisukti, pamirštant, kas svarbu ir paprasta. Rodos, kažkas mumyse lyg užprogramuota žvelgti į praktinę dalį ir pro akis praleisti tą sunkiai panaudojamą, bet giliai viduj sukrutinantį – menišką pasaulį.

Britų filosofas Markas Rowlandsas  savo memuarų knygoje „Filosofas ir vilkas“ plėtoja idėją apie rūšių skirtumus ir skirtingą mąstymą. Mokslininkas sako, jog „beždžionių“ rūšis, kuriai priklauso ir žmonės, išsiskiria savo mechaniniu mąstymu ir gebėjimu  ne tik manipuliuoti aplinka bei daiktais, bet ir nuolatos aplinką suprasti kaip daiktišką, naudotiną saviems tikslams pasiekti.

Rodos, tokie užprogramuoti mąstymo ir smegenų struktūros ypatumai gali sietis, su daugeliu šiuolaikinės visuomenės problemų, su kuriomis susiduriame. Ypač su ekologijos ir vartotojiškumo problemomis. Galbūt kartais mums nereikia to, ko galvojame, kad reikia. Bet vis tik atrodo, kad reikia, to norime. Todėl vartojame ir siekiame, o šviesa puodelyje, šviesa plaukuose, vandens struktūra lieka nepastebėta.

Kas ta šviesa, tas vandens paviršius, tas grožis, kuris lieka už mūsų ? Jeigu daiktą pažįstame praktiškai ir galvojame, kaip jį panaudosime, tuomet praktinę prasmę daiktas mums ir turės. Tačiau tą patį daiktą galime pažinti iš estetinės pusės. Tai reiškia, jog galime jį pažinti, ne kaip praktišką daiktą, o kaip grožio objektą.

Taip, mes vertiname kokybines daikto charakteristikas – daikto spalvą, formą, tekstūrą, dinamiką ir daugelį kitų estetinių charakteristikų. Šių charakteristikų dermę tyrinėja menas, kuris siekia kurti meno objektus, gražius ir prasmingai turtingus. Pavyzdžiui, garsieji Marko Rothko tapybos darbai tyrinėja spalvą ir jos dermę. Čia menininkas – tarsi mokslininkas, kuris ieško spalvų dermės. To pasekoje turime meno kūrinį, kuris savyje turi grožį, kuriuo lieka tik žavėtis.

Ir galbūt išėję iš meno galerijos ar kitos vietos, kurioje susidūrėme su menu, patys pastebėsime panašią spalvų dermę mūsų kasdienėje aplinkoje. Galbūt pastebėję paveikslo spalvų dermės grožį, pradėsime ieškoti tokio paties grožio aplink mus. Taip menas padeda pažinti mus supantį pasaulį kitaip. Nebe daiktiškai, nebe pagal daikto panaudojimo paskirtį, tačiau remiantis jo grožiu.

Meno kūriniai nepadės mums pavalgyti. Jie nepadės pasistatyti namų. Jie nepadės mums užmegzti romantinių santykių ar jų palaikyti. Jie nenupirks mums mašinos. Bet jie padės pažinti pasaulį tokį, koks jis yra, koks jis lieka mums nepastebėtas. Pasaulį, kuriame gyvename, kuris turi daug formomų, tekstūrų, spalvų ir jų dinamikos.  Kuriuo nebereikia naudotis, kuriame užtenka būti.

***

Šis tekstas dalyvauja Mokslo populiarinimo konkurse 2018. Daugiau informacijos apie konkursą rasite čia.