Mokslas ir IT

2018.12.08 20:18

„SpaceX“ kalėdinė krovinių siunta pasiekė Tarptautinę kosminę stotį

BNS 2018.12.08 20:18

JAV bendrovės „SpaceX“ krovinių kapsulė, kurioje, bet kitų atsargų, esama kalėdinių dovanėlių, šeštadienį susijungė su Tarptautine kosmine stotimi (TKS) po šiokių tokių trikdžių, sukeltų ryšių sutrikimo.

Prieš tris dienas iš Kanaveralo kyšulio Floridoje paleista kapsulė „Dragon“ priskriejo prie orbitinės stoties, o įgulos vadas vokietis Alexander`as Gerstas kibernetiniu manipuliatoriumi ją pagavo, skriejant apie 400 km aukštyje virš Ramiojo vandenyno.

Prireikė dviejų bandymų, kad „Dragon“ pakankamai priartėtų.

JAV kosmoso agentūra NASA atšaukė pirmąjį mėginimą priartinti „Dragon“ prie TKS iškilus sutrikimų stotį aptarnaujančiame ryšių tinkle. Dėl Naujojoje Meksikoje veikiančios NASA Sekimo ir duomenų perdavimo palydovų sistemos (TDRS) įrangos gedimo ryšys su stotimi buvo laikinai nutrūkęs, todėl dėl saugumo priežasčių skrydžių valdymo centras pasiuntė komandą kapsulei atsitraukti.

Antrasis bandymas, surengtas po pusantros valandos, buvo sėkmingas, NASA perjungus ryšį per kitą TDRS palydovą.

„Dragon“ atgabeno visko, ko reikės stotyje dirbančių astronautų kalėdinei vakarienei, taip pat laboratorinių pelių ir kirminų mokslo eksperimentams bei daugiau kaip 2 270 kg stočiai reikalingos kitokios įrangos bei atsargų.

Tarp šventinių patiekalų esama rūkytos kalakutienos, šparaginių pupelių troškinio, batatų, spanguolio padažo ir vaisių pyrago. Astronautai taip pat gaus sausainių, pyragaičių ir konditerinių švirkštų su glajumi saldumynams papuošti.

Kalėdas stotyje sutiks trys įgulos nariai, o kiti grįš į Žemę gruodžio 20 dieną. Šiuo metu TKS įgulą sudaro du amerikiečiai, du rusai, kanadietis ir vokietis.

Ši „Dragon“ kapsulė į kosmosą buvo paleista jau antrąkart. Pirmoji jos misija įvyko praeitais metais.

Pagal ilgalaikį susitarimą su NASA „SpaceX“ nuo 2012 metų gabena krovinius į TKS. Ši misija buvo 16-oji.

Dabar su orbitine stotimi yra susijungę du kiti erdvėlaiviai: vienas jų – Rusijos, o kitas – pasiųstas NASA užsakymus taip pat vykdančios bendrovės „Northrop Grumman“.