Mokslas ir IT

2018.12.04 10:26

„SpaceX“ vienu kartu į orbitą iškėlė 64 palydovus

BNS 2018.12.04 10:26

Kompanija „SpaceX“ pirmadienį paleido savo raketą „Falcon 9“, kuri vienu kartu iškėlė į orbitą Amerikai rekordiškai daug palydovų – 64.

JAV technologijų magnato, milijardieriaus Elono Musko kompanija taip pat pasiekė dar vieną svarbią gairę kelyje į tikslą, kad raketos būtų naudojamos daug kartų, kaip lėktuvai: paleidimui trečiąkart buvo panaudotas tas pats startinis variklis.

Kalifornijoje įsikūrusi „SpaceX“ atgal į Žemę nuleido daugiau kaip 30 tokių startinių variklių ir ėmė naudoti juos kitoms misijoms.

Anksčiau kompanijos paprastai leisdavo daug milijonų dolerių (eurų) kainuojančioms raketų dalims kaip atliekoms nukristi į vandenyną.

Pirmadienį pirmoji raketos pakopa nusileido nepriekaištingai, kaip ir daugelis anksčiau nuleistųjų.

Kelios minutės po starto ilga balta raketos dalis, oficialiai vadinama pirmąja pakopa, atsiskyrė nuo antrosios pakopos.

Tuomet įsijungė pirmosios pakopos varikliai ir ji kontroliuojamai, stačiomis nusileido ant platformos Ramiajame vandenyne, parodė „SpaceX“ tiesioginė transliacija internetu.

Tuo tarpu antroji pakopa kilo aukščiau į kosmosą. Ji iškėlė 15 mikropalydovų ir 49 mažuosius „CubeSat“ tipo palydovus, priklausančius 34 skirtingiems klientams, įskaitant valstybinius, privačius ir universitetų klientus iš 17 valstybių, tarp jų – Pietų Korėjos, Prancūzijos ir Kazachstano.

Mikropalydovai sveria kelias dešimtis kilogramų, o „CubeSat“ tipo palydovai yra dar mažesni.

Ne visų klientų misijos yra mokslinės. Pavyzdžiui, Nevados meno muziejus į kosmosą pasiuntė menininko Trevoro Pagleno skulptūrą „Orbital Reflector“.

Šviesą atspindinti pripučiama skulptūra turi būti išmesta iš savo palydovo ir suktis aplink Žemę „kelias savaites, o paskui suirti įskriejusi atgal į Žemės atmosferą“, paskelbė muziejus.