Naujienų srautas

Mokslas ir IT2018.11.30 12:30

Pristatoma pirmąkart į lietuvių kalbą išversta A. Sniadeckio knyga „Organinių būtybių teorija“

LRT RADIJAS, LRT.lt 2018.11.30 12:30

Minint 250-ąsias lenkų chemiko, Vilniaus universiteto dėstytojo Andriaus Sniadeckio gimimo metines, Vilniuje pristatoma pirmąkart į anglų ir lietuvių kalbas išversta autoriaus knyga „Organinių būtybių teorija“. Lietuvių ir lenkų tyrėjai teigia, kad šis kūrinys – vienas pirmųjų istorijoje traktatų apie organinę chemiją. A. Sniadeckis 35-erius metus dėstė Vilniaus universitete, buvo aktyvus ir žinomas visuomenės veikėjas.

1804-aisiais pirmąkart išleista A. Sniadeckio „Organinių būtybių teorija“ laikoma unikalia to meto knyga: joje padėti pamatai būsimajam biochemijos mokslui; pirmą kartą iškelta mintis, kad pagrindinis Žemės gyvybės šaltinis yra saulė; sukurtos prielaidos evoliucijos teorijai, be to – stebėtinai tiksliai aprašyta žmogaus smegenų veikla.

Trijų tomų traktatas parašytas lenkiškai, tačiau greitai išleistas ir vokiečių bei prancūzų kalbomis. Tyrėjai A. Sniadeckį šiandien laiko nepelnytai pamirštu, todėl naujaisiais knygos vertimais siekiama, kad Lietuvos ir pasaulio mokslo bendruomenė sužinotų apie autorių ir peržvelgtų jo nuopelnus gyvybės mokslų istorijai. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi