Mokslas ir IT

2018.11.26 16:06

Kinų mokslininkas teigia sukūręs pirmuosius pasaulyje kūdikius redaguotais genais

BNS2018.11.26 16:06

Vienas Kinijos mokslininkas teigia sukūręs pirmuosius pasaulyje genetiškai pakoreguotus kūdikius, bet šis žingsnis, kuris būtų pirmas toks medicinos laimėjimas, išprovokavo kritikos laviną.

Kinijos universiteto profesorius He Jiankui interneto platformoje „YouTube“ paskelbtame vaizdo įraše sako, kad prieš kelias savaites gimusių dvynukių DNR buvo pakeista, kad jos neužsikrėstų ŽIV.

JAV Stanfordo universitete išsilavinimą įgijęs He Jiankui dirba Pietų mokslo ir technologijų universitete (SUSTech) Šendženo mieste Kinijos pietuose. Pasak jo, mergaičių DNR buvo pakeista panaudojant CRISPR (taisyklingai pertrauktų trumpų susitelkusių palindrominių pasikartojimų) technologiją, leidžiančią mokslininkams labai tiksliai pašalinti ir pakeisti tam tikras genetinės medžiagos dalis.

Sekmadienį apie šį atvejį buvo pranešta straipsnyje žurnale „MIT Technology Review“ su nuoroda į medicininius dokumentus, kuriuos internete paskelbė He Jiankui tyrimų komanda, siekdama pritraukti porų eksperimentams.

Tuomet internete pasirodė He Jiankui vaizdo įrašas, kuris išprovokavo intensyvius mokslininkų bendruomenės debatus. Kai kurie ekspertai suabejojo pareiškimais apie tokį proveržį, o kiti pasmerkė atvejį kaip modernią eugenikos formą.

He Jiankui sakė, kad mažylės, pranešime vadinamos netikrais vardais Lulu ir Nana, gimė po įprastos apvaisinimo mėgintuvėlyje procedūros, tik panaudojant kiaušinėlį, kuris prieš perkeliant jį į gimdą buvo specialiai modifikuotas.

„Iškart po jos (eksperimente dalyvavusios moters) vyro spermatozoido pasiuntimo į kiaušinėlį, embriologas taip pat pasiuntė baltymą CRISPR/Cas9 ir instrukcijas atlikti genų operaciją, kurios tikslas – apsaugoti mergaites nuo užsikrėtimo ŽIV ateityje“, – sakė jis.

Genų redagavimas yra potencialus sprendinys paveldimų ligų atvejais, tačiau ši technologija vertinama itin prieštaringai, nes padaryti pakeitimai bus perduoti ateities kartoms ir galiausiai gali paveikti visą genofondą.

„MIT Technology Review“ perspėjo, kad „ši technologija turi etinį krūvį.“

Minimi pareiškimai pasirodė prieš šią savaitę Honkonge įvyksiančią pasaulio ekspertų konferenciją, kur He Jiankui trečiadienį ir ketvirtadienį turėtų paskelbti pranešimų.

Tačiau nepriklausomi šaltiniai jo pareiškimų dar nepatvirtino, jie nebuvo paskelbti mokslo žurnaluose, ir tuo iškart pasinaudojo profesoriaus kritikai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt