Mokslas ir IT

2018.11.18 15:26

Ar mes gyvename kompiuterinėje simuliacijoje?

Arminas Keršys2018.11.18 15:26

Ar kada nors esate pagalvoję, kad aplink mus esantis pasaulis yra netikras ir visa tai, ką matote, yra tik specialiai jums sukurta simuliacija? Šia teorija tiki pats Elonas Muskas ir mano, kad egzistuoja tik vieno procento tikimybė, jog gyvename realybėje. 

Filosofas Nickas Bostromas mano, kad yra 20 procentų šansas, jog mes gyvename simuliacijoje.

Teorijose teigiama, kad yra keli būdai, kaip veikia kompiuterinė simuliacija. Pavyzdžiui, yra simuliuojami tik kai kurie žmonės arba vienintelis žmogus. Keistai pasijuntate, kai pagalvojate, jog visi žmonės, objektai, gyvūnai, medžiai, paukščiai, visa visata yra netikra, ir visa tai gali būti tik kompiuterinė simuliacija.

Gali būti, jog yra daug visatų, kurios simuliuoja dar daugiau visatų, o mes gyvename vienoje iš jų.

Ar įmanoma sukurti savo kompiuterinę simuliaciją?

 Bet ar įmanoma mums sukurti ypač galingą kompiuterį, kuriame galėtumėme kurti savo dirbtinę simuliaciją?

 Ar kada nors pagalvojote, kad žaidimuose esantys veikėjai patiria tą patį, ką ir mes, ir mąsto: „Ar mūsų pasaulis yra tikras?“.  Mokslininkai teigia, kad mes niekada neturėsime tokių galingų kompiuterių bei technologijų, kurios leistų mums tai padaryti.

Tačiau mokslininkai kalba apie klasikinius kompiuterius, visgi egzistuoja ir kvantiniai kompiuteriai, bet tai – kita tema.

Ar įmanoma sužinoti, jog mes gyvename kompiuterinėje simuliacijoje?

Mokslininkai mano, kad sugalvojo būdą, kaip tai galima išsiaiškinti. Jų sumanymas grįstas dydžiu, vadinamu Graizeno-Zacepino-Kuzmino riba.

Fizikoje kai kurie dalykai gali neturėti pabaigos, bet kompiuteriai turi ribas. Mokslininkai tyrinėja, ar ne begalinio dydžio kompiuterinės simuliacijos gali atstoti fizinius procesus, kuriuos stebime visatoje.

Jie mėgina stebėti didelės energijos procesus, kurie yra kuo didesnės energijos, vadinasi, yra ir mažesnių fizinių išmatavimų.

Mokslininkai pastebėjo, kad trimatėje visatoje niekas negalėtų būti mažesnis už pačią kompiuterinę simuliaciją. Jeigu mes egzistuojame kompiuterinėje programoje, turėtų egzistuoti fundamentali energingųjų dalelių spektro riba.

Arminas Keršys, Vilniaus Antakalnio progimnazija, 7 klasė.

***

Šis tekstas dalyvauja Mokslo populiarinimo konkurse 2018. Jūsų darbų laukiame iki gruodžio 16 dienos. Daugiau informacijos rasite čia.