Mokslas ir IT

2018.11.12 17:59

Ataka iš Mozambiko buvo neeilinė: kaip ji atsispindės žmonių sąskaitose?

Ineta Nedveckė, LRT.lt2018.11.12 17:59

Savaitgalį ne vienas lietuvis, užmetęs akį į telefoną, ten rado praleistą skambutį iš užsienio. Vieni, neatkreipę dėmesio į skambinusiojo numerį, paženklintą Mozambiko kodu, kiti – pagalvoję, kad kažkas tikrai norėjo su jais susisiekti, atskambino. O kitame laido gale – sukčiai, tokio veiksmo labai laukę. Mobiliojo ryšio operatoriai sako, kad atakos būta neeilinės, nors skambučio minutės kaina – ne tokia jau didelė. 

Neeilinė ataka

„Šis atvejis buvo neeilinis – ataka buvo pagana didelė. Jeigu klientai turi klausimų ar neaiškumų dėl situacijos, ieškome kompromiso ir tariamės dėl sąskaitos dydžio“, – LRT.lt komentavo „Bitės“ atstovas ryšiams su visuomene Antanas Bubnelis.

Vėliau „Bitė“ išplatino pranešimą spaudai, kuriame teigiama, kad visiems klientams, kurie perskambino sukčiams, dėl išaugusių sąskaitų rūpintis nereikia – šie skambučiai bus kompensuoti ir neįtraukti į jų mėnesio sąskaitas.

Nukentėti finansiškai lietuviai galėjo tik tuo atveju, jei į užsienietišką numerį skambino patys: jeigu tiesiog atsiliepė arba praleido skambutį, jis nebuvo apmokestintas.

Pasak „Bitės“ atstovo, klientus, kurie tokių skambučių gavo, operatorius skaičiuoja tūkstančiais, o atskambinusių mozambikietiškais numeriais – keli tūkstančiai. Viena minutė tokio pokalbio šio tinklo klientams, pasak  A. Bubnelio, kainavo apie pusantro euro.

Kad minutės kaina nėra tokia didelė, LRT.lt sakė ir „Telia Lietuva“ atstovas.

„Esmė nėra ta, kad skambutis labai brangus – schema veikia masiškumo principu. Tai nėra skambučiai, kurie kainuoja 10 tūkst. eurų. Tokius iš karto pastebėtų kitos sistemos. Dažniausiai tai yra įprasto tarifo skambučiai. [...] Žmogus paskambina – sąskaita padidėja 2–5 eurais. Dažniausiai sumos būna tokios“, – aiškino Audrius Stasiulaitis.  

Tiesa, išplatintame pranešime spaudai „Telia“ skelbia, kad kad per šią ataką nenukentėjo nė vienas šios kompanijos klientas.

A. Stasiulaitis, K. Pancevič/DELFI nuotr.

Pasak jo, kadangi praleistų skambučių randa labai daug žmonių, iš vieno skambučio net ir uždirbus vos kelis centus galiausiai gali susidaryti nemenka suma. 

Skambutis į Mozambiką „Telia“ klientams kainuoja 1,79 euro už minutę, šiuo atveju sukčiai už kiekvieną perskambinimą galėjo gauti kelis ar keliolika centų. Papildomai apmokestinami numeriai operatorių tinkluose stebimi atskirai.

A. Baranausko feisbuko nuotr.

Neprisiskambino net norėdami

Tiesa, nemažai mobiliojo ryšio vartotojų net ir labai norėdami atskambinti negalėjo: „Telia“ ir „Bitė“ blokavo skambučius į atitinkamus numerių blokus, iš kurių pastaruoju metu skambinta lietuviams, o „Tele2“ klientai į Mozambiką apskritai prisiskambinti negali jau ne pirmus metus. 

„Tele2“ skambučius į Mozambiką blokuoja. Iš mūsų šalies jūs ten negalite paskambinti, kaip ir į grupę kitų šalių. [...] Į tas šalis paprastai lietuviai skambina labai retai ir dažniausiai skambučiai vyksta būtent tada, kai žmones bandoma išprovokuoti paskambinti. Tai mes profilaktiškai blokuojame ir darome tai jau ne pirmus metus“, – aiškino operatoriaus atstovas Andrius Baranauskas.

Jeigu naudojatės šio ryšio operatoriaus paslaugomis, neprisiskambinsite ir į tokias šalis kaip Liberija, Siera Leonė, Gana, Nigerija, Čadas, Centrinės Afrikos Respublika, Kamerūnas, Bisau Gvinėja, Gabonas ir kt.

A. Baranauskas, BNS nuotr. 

Kad skambučių srautas nėra normalus, „Telia“ atstovas pasakoja pastebėjęs jau penktadienio rytą. Tada ir buvo pradėti blokuoti pirmieji numerių blokai – į juos dabar negalima nei prisiskambinti, nei išsiųsti SMS.

„Atliekame skambučių monitoringą ir visų pirma pamatome ne klientų reakcijas, o kad vyksta kažkoks masinis reiškinys. Mes priemonių imamės anksčiau, negu klientai supranta ar pajunta“, – teigė A. Stasiulaitis.

Pasak „Bitės“ atstovo, absoliutus skambučių blokavimas į šią šalį nebūtų išeitis, nes taip nebūtų galimybės susisiekti, kai to tikrai reikia, o ir sukčiai išradingi ir, tikėtina, rastų kitų būdų.

Ataka vyko ne tik Lietuvoje

Išprovokavimas, pasak A. Bubnelio, gali būti ne tik paliekant praleistą skambutį žmogaus telefone – provokuoti galima ir siunčiant SMS žinutes arba užkrečiant telefoną virusais, kurie automatiškai sugeneruoja skambutį. 

„Šį savaitgalį vykusi ataka nėra kažkuo nauja – tai daug kartų naudota schema. Pagrindinė mūsų rekomendacija klientams – būti labai atsargiems ir atidiems ir žiūrėti, kur skambina. Jeigu praleistas skambutis yra iš įtartino numerio, neskubėti atskambinti, o jei tiksliau – neatskambinti“, – pabrėžė „Bitės“ atstovas.

A. Bubnelis, „Bitės“ nuotr.

Kaip skelbia „Telia“, tokia ataka yra viena iš populiarių sukčiavimo schemų, pasaulyje žinoma „Wangiri“ pavadinimu. Šis žodis japonų kalboje reiškia „vienas signalas“ ir jis realiai taip ir veikia  – sukčiai organizuoja robotizuotus skambučius atsitiktiniais numeriais ir, sulaukus šaukimo, po vieno signalo atjungia skambinimą. Ataka savaitgalį vyko ne tik Lietuvoje, bet ir Airijoje. 

Beje, tai, kad skambučiai atliekami naudojant Mozambiko šalies telefono numerius, dar nereiškia, kad būtent iš šios šalies atakos ir yra vykdomos, tokius numerius sukčiai gali nusipirkti ar išsinuomoti ir kitose šalyse.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.