Mokslas ir IT

2018.11.07 21:00

Medicinos fizikai – žmonės, žalingą reiškinį pritaikę vėžio gydymui

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2018.11.07 21:00

Lapkričio 7-oji – Pasaulinė medicinos fizikų diena. Nacionalinio vėžio instituto vyresnysis medicinos fizikas dr. Jonas Venius sako, kad vienas populiariausių vėžio gydymo metodų yra spindulinė terapija, atliekama linijiniu greitintuvu, jonizuojančiais spinduliais naikinant vėžio navikus.

„Čia ir atsiranda darbo medicinos fizikams, nes vėžys yra kažkur organizmo viduje ir jį naikindami mes sunaikinsime ir aplinkinius audinius. Medicinos fiziko užduotis yra padaryti taip, kad navikas žūtų nuo spinduliuotės, o aplinkiniai audiniai liktų sveiki“, – pasakojo J. Venius.

Spindulinis gydymas prasideda nuo žmogaus kompiuterinės tomografijos. Gydytojas identifikuoja, kur yra navikas ir saugotini organai, o tuomet medicinos fizikas sukuria spindulinės terapijos planą. Ir tik tuomet, pasak J. Veniaus, pacientas yra guldomas ant linijinio greitintuvo stalo.

Tokių procedūrų, trunkančių nuo kelių minučių iki pusvalandžio, gali prireikti nuo 1 iki 35. J. Veniaus teigimu, naujos kartos greitintuvai išsiskiria ypatingu tikslumu ir greičiu.

„Medicinos fizikos pradžia galima vadinti jonizuojančios spinduliuotės atradimą, kuomet pastebėta, kad ji yra žalinga, bet gali būti naudojama medicinoje“, – sakė Nacionalinio vėžio instituto vyresnysis medicinos fizikas.

Plačiau apie tai – įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt