Naujienų srautas

Mokslas ir IT2018.10.31 20:45

Tarptautiniame sintetinės biologijos konkurse – mokslininkų dėmesys lietuviams

LRT.lt 2018.10.31 20:45

Vilniaus universiteto (VU) studentų komanda „Vilnius-Lithuania iGEM“ lapkričio pradžioje grįš iš Bostono, kur vyko kasmetinis tarptautinis sintetinės biologijos konkursas „iGEM“ (angl. International Genetically Engineered Machine Competition). VU studentų komanda, kuriai vadovauja biochemijos studentas Justas Ritmejeris, laimėjo bronzos medalį, o jos projektas išrinktas tarp penkių geriausių fundamentalaus mokslo pažangos bei kompiuterinio modelio projektų.

Sulaukė gerų vertinimų

„Patekus tarp penkių geriausių fundamentalaus mokslo projektų, nors ir neiškovojus čempionų titulo antrais metais iš eilės, konferencijoje jautėme itin didelį susidomėjimą mūsų projektu iš jau pripažintų mokslininkų ir jaunesnių kolegų. Tai leido įsitikinti, kokį stiprų produktą sukūrėme, todėl žinome, kad jo pritaikymas nesibaigs tik konkurso ribose“, – sakė komandos vadovas J. Ritmejeris.

Bostone vykusiame konkurse Lietuvai šiemet atstovavo „Vilnius-Lithuania iGEM“ komanda, sudaryta iš 14 VU studentų ir 4 instruktorių. Komanda susibūrė dar šių metų vasarį, o iš viso pasiruošimas VU Gyvybės mokslų centro (GMC) laboratorijose truko 8 mėnesius, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Komanda, kurią sudaro jaunesni nei 23 metų nariai (angl. undergraduate), prieš išvykdama į konkursą, kartu su Birute Dauderiene, vyresniąja patentų konsultante, patentine patikėtine advokatų profesinėje bendrijoje „Žabolienė ir partneriai METIDA“, pateikė patentinę paraišką į Valstybinį patentų biurą. Taip studentai siekia apsaugoti savo išradimą.

„Kalbant apie bendradarbiavimą su VU studentais – šiais jaunais, kūrybiškais žmonėmis, kurie su dideliu užsidegimu vykdė projektą, buvo dėmesingi ir geranoriški, – galima tik pasidžiaugti. Nors teko prisiminti ir studentiškus laikus, kad ir kaip bedirbsi, vis tiek pritrūksta kelių dienų, studentiškas azartas leido viską pabaigti laiku“, – kalbėjo B. Dauderienė.

Išradimas – medicinai ir tyrimams

VU studentų komanda Bostone vykusiame konkurse pristatė išradimą „SynDrop“, kurio esmė – nauja sintetinė liposomų ekspozicijos sistema. Su jos pagalba baltyminės prigimties makromolekulės yra eksponuojamos liposomų paviršiuje. Naudojant šią sistemą, į liposomų paviršių iškeliamos grynos tikslinės membraninių baltymų frakcijos, kurios toliau gali būti naudojamos įvairiems tyrimams. Kartu su šia sistema buvo sukurtas inovatyvus funkcionalių baltymų iškėlimo liposomų paviršiuje būdas, kurį naudojant galima tirti membraninių baltymų sintezę, struktūrą ir funkciją membranose.

Didelė dalis genomo koduoja membraninius baltymus, kurie atlieka daugybę ląstelės funkcijų, perduoda informaciją, yra atsakingi už ląstelės gyvavimą ir atlieka transportavimo funkciją. Įprastai tyrimai su membraniniais baltymais atliekami ląstelių sistemose, tačiau jose vienu metu vyksta daug skirtingų biocheminių procesų ir išskirti konkretų tiriamąjį gana sudėtinga.

Pranešimo autorių nuotr.

„Šis išradimas, pasitelkus inovatyvią mikroskysčių technologiją ir baltymų sintezės sistemą, leidžia sukonstruoti liposomų ekspozicijos sistemą, kuri veikia kaip antikūnų ir kitų tikslinių dalelių iškėlimo ant liposomų paviršiaus platforma. Sukurta sistema patogi tuo, kad joje galima valdyti visus tiriamuosius bei ją galima modeliuoti kompiuterinėmis programomis“, – sakė Kornelija Vitkutė „Vilnius-Lithuania iGEM 2018“ komandos narė.

Studentų komandos sukurtas išradimas gali būti plačiai taikomas tiek medicinoje, tiek tolesniuose membraninių baltymų tyrimuose. Pagrindinės šio išradimo taikymo sritys – membraninių baltymų struktūriniai tyrimai ir charakterizavimas, membraninių baltymų-lipidų sąveikos tyrimai, membraninių baltymų tarpusavio sąveikos tyrimai, membraninių baltymų molekulinė evoliucija, eksponuojamos dalelės molekulinė evoliucija, liposomų komunikacijos – ląstelių kompartmentalizacijos atkartojimo tyrimai. „Kalbant apie mediciną, tai galėtų būti protingų vaistų nešiklių kūrimas: tai yra liposomų, kurios pagal eksponuojamą dalelę gali atpažinti specifinius antigenus (audinius), pavyzdžiui, vėžio ląstelių antigenus, ir (chemoterapinius) vaistus pristatyti tiksliai ten, kur reikia“, – sakė komandos instruktorius G. Jakutis.

Studentų įspūdžiai: jautėme didelį palaikymą

Kaip pasakoja VU studentai, jie tikisi, kad „SynDrop“ projektas nesibaigs sulig „iGEM“ konferencijos pabaiga, bet turės ir išliekamąją vertę. „Konkursas ir konferencija – amerikietiško, populiariojo stiliaus, todėl vertinimas gali būti šiek tiek subjektyvus. Vykstant konferencijai, matėme daug įvairaus stiprumo projektų, tarp kurių – keli labai rimti varžovai. Dalyvavimas čia yra viena geriausių patirčių universitete. Be to, visi kolegos tapo draugais, su kuriais plėtoti projektą norisi ir toliau“, – mintimis dalijasi studentų komandos nariai Tomas Venclovas ir Kristina Žukauskaitė.

Komandos instruktorė Auksė Gaižauskaitė pasakojo, kad projektas padėjo užmegzti ryšius su kitų šalių komandomis, plėtoti bendrus projektus. Pasak jos, visa komanda itin džiaugiasi, kad po praėjusių metų sėkmės buvo galima jausti palaikymą iš „iGEM“ bendruomenės, o projektu patikėjo ir jį finansiškai parėmė daug puikių įmonių, nuostabių žmonių. Jai pritarė ir „Vilnius-Lithuania iGEM“ marketingo vadovė Lina Škiudaitė.

„Vilniaus „iGEM“ komanda – geriausias įrodymas, kad, norint priminti apie šalies pasiekimus, jos dydis ar naudingieji ištekliai tampa mažai svarbūs. Svarbiausia jaunų ir itin talentingų mokslininkų idėjos ir kryptingas darbas. Gyvybės mokslų srityje veikiančių mokslininkų atradimai konstruoja kiekvieno žmogaus ateitį. Būdami šalia, galime padėti talentingiausiems sukonstruoti geriausią įmanomą ateitį, suteikdami paramą ir laisvę jų eksperimentams bei idėjoms, kurios – Vilnius iGEM komanda jau ne kartą įrodė – virsta dideliais mokslo ir Lietuvos laimėjimais“, – sako verslininkas, Benedikto Gylio paramos fondo steigėjas ir vienas „iGEM“ komandos rėmėjų Benediktas Gylys.

„iGEM“ konkursas yra metinis tarptautinis sintetinės biologijos renginys, skirtas mokiniams, universitetų studentams bei universitetų absolventams. Daugiau nei 300 komandų, sudarytos iš įvairių disciplinų atstovų, ruošia sintetinės biologijos sistemas, naudodamiesi standartinėmis biologinėmis dalimis, vadinamomis Biobricks. iGEM komandos dirba laboratorijose bei už jų ribų, kurdamos sudėtingus projektus ir pristatydamos mokslo idėjas visuomenei. Konkursas išskirtinis tuo, kad didžioji dalis atliktų projektų yra pritaikomi praktikoje, sprendžiant aktualias problemas aplinkosaugos, medicinos, gamybos ir kitose srityse. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi