Naujienų srautas

Mokslas ir IT2018.10.11 13:54

Rusijos erdvėlaivis „Sojuz“ po gedimo avariniu būdu nusileido Kazachstane

BNS 2018.10.11 13:54

Rusijos erdvėlaivis „Sojuz“ su dviejų astronautų įgula ketvirtadienį avariniu būdu nusileido Kazachstane po raketos nešėjos gedimo praėjus dviem minutėms po starto, bet kapsulėje buvęs rusas ir amerikietis nenukentėjo, pranešė paieškų ir gelbėjimo grupės atstovas.

Raketa, nešanti Rusijos erdvėlaivį „Sojuz MS-10“, saulėtą dieną 14 val. 40 min. vietos (11 val. 40 min. Lietuvos) laiku pakilo iš Baikonūro kosmodromo ir turėjo skrieti link Tarptautinės kosminės stoties (TKS). Erdvėlaivio įgulą sudaro Rusijos kosmonautas Aleksejus Ovčininas ir NASA astronautas Nickas Hague`as. Vietoje trečio įgulos nario erdvėlaiviu gabenamas konteineris su kroviniu.

A. Ovčininui šis skrydis buvo antrasis, o N. Hague`as į kosmosą skrido pirmąjį kartą.

Po šešių valandų „Sojuz“ turėjo susijungti su TKS, bet antrosios pakopos varikliai neplanuotai išsijungė tuojau po starto.

Vienas šaltinis Baikonūro kosmodrome sakė „Interfax“, kad „avarija įvyko skrydžio 119-ąją sekundę, atsiskiriant pirmosios pakopos šoniniams blokams nuo raketos nešėjos antrosios pakopos centrinio bloko. Tuomet įsijungė avarinis švyturys, erdvėlaivio skyriai atsiskyrė ir išsiskleidė parašiutas.“

Kapsulė leidosi balistine trajektorija, statesniu nei įprasta kampu.

„Nusileidimas įvyko“, – šaltinis sakė naujienų agentūrai „Interfax“.

„Sojuz“ kapsulė nusileido netoli Žezkazgano miesto. Pastarasis yra maždaug už 450 km į šiaurės rytus nuo Baikonūro; tame rajone paprastai leidžiasi iš TKS grįžtančių Rusijos erdvėlaivių kapsulės.

„Kapsulė ant žemės, už 20–25 km nuo Žezkazgano. Ryšys su įgula palaikomas, traumų jie nepatyrė. Medicinos pagalba nereikalinga“, – sakė „Interfax“ pašnekovas.

Į nusileidimo vietą buvo pasiųsta Rusijos kariuomenės parašiutininkų gelbėtojų komanda ir gelbėtojų sraigtasparniai.

Rusijos centrinės karinės apygardos pranešime sakoma, kad įgulos nariai jau ištraukti iš kapsulės; jų būklė – patenkinama.

Astronautai prieš misiją, AFP/Scanpix nuotr.

„Gelbėtojų grupė, panaudojus techniką... atvertė kapsulę. Medikai apžiūrėjo kosmonautus; (jų) būklė vertinama kaip patenkinama. Dabar kariai pradėjo ekipažo evakuaciją iš kapsulės“, – nurodė kariškiai.

Baikonūro kosmodromo šaltinis sakė, kad avarija veikiausiai susijusi su raketos nešėjos pirmosios pakopos šoninių blokų gedimu.

„Atsiskirdamas vienas iš pirmosios pakopos šoninių blokų trenkėsi į antrosios pakopos centrinį bloką. Ji prarado orientaciją, o variklis išsijungė“, – aiškino jis.

Kremlius patvirtino, kad „Sojuz“ įgulos nariai liko gyvi.

„Ačiū Dievui, kosmonautai gyvi. Gerai, kad tinkamai suveikė saugumo sistemos ir pats ekipažas“, – žurnalistams sakė Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.

Ši pilotuojamo erdvėlaivio avarija kylant yra precedento neturintis incidentas per Rusijos kosmoso programą, pastaruoju metu ištiktą virtinės kitokių nesklandumų, susijusių su nepilotuojamais aparatais.

Transliacijos įrašas:

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi