Naujienų srautas

Mokslas ir IT2018.10.02 14:01

Nobelio fizikos premija atiteko lazerinės fizikos atstovams

LRT.lt, ELTA 2018.10.02 14:01

Nobelio premijų savaitei įgaunant pagreitį, Karališkoji Švedijos mokslų akademija antradienį paskelbė, kam atitenka fizikos premija – laureatais tapo trys mokslininkai: Arthuras Ashkinas iš JAV, Gerard`as Mourou iš Prancūzijos ir Donna Strickland iš Kanados. Jiems premija skiriama už „įspūdingus išradimus lazerinės fizikos srityje“.

Pirmoji premijos dalis skirta A. Ashkinui už „optinių pincetų išradimą ir jų taikymą biologinėms sistemoms“, leidžiantį tirti ir manipuliuoti virusais, bakterijomis ir kitomis ląstelėmis. 

Antroji premijos dalis atiteko G. Mourou ir D. Strickland „už jų išvystytą metodą, leidžiantį generuoti didelio intensyvumo, itin trumpus optinius impulsus“. 

Šis mokslininkų duetas „atvėrė kelią trumpiausių ir intensyviausių lazerių impulsų žmonijos istorijoje sukūrimui“. 

Pernai Nobelio fizikos premiją pelnė trys amerikiečiai: Raineris Weissas, Barry`is C. Barishas ir Kipas S. Thorne`as. Jie buvo įvertinti už gravitacinių bangų egzistavimo įrodymą.

2018-ųjų Nobelio premijų savaitė prasidėjo pirmadienį paskelbus medicinos premijos laureatus. Šiemet ji skirta JAV ir Japonijos mokslininkams Jamesui P. Allisonui ir Tasuku Honjo už atradimus vėžio gydymo srityje.

Trečiadienį paaiškės chemijos premijos laureatas, o penktadienį, spalio 5-ąją, Osle bus įvardytas taikos premijos laureatas. Ekonomikos premijos, kurią įsteigė Švedijos bankas, laureatas bus paskelbtas pirmadienį, spalio 8-ąją. 

Šios Nobelio savaitės ypatumas yra tai, kad mes nesužinosime literatūros premijos laureato vardo – jis paaiškės 2019 metais, nes Švedijos akademija, skirianti šį apdovanojimą, gegužės mėnesį nusprendė atidėti nugalėtojo paskelbimą dėl to, kad jos narių skaičius sumažėjo, o pasitikėjimas ja „visame pasaulyje smuko“. Tokį sprendimą organizacija priėmė dėl ją ištikusio seksualinės prievartos skandalo.

Nobelio premija – vienas garbingiausių tarptautinių apdovanojimų, ji kasmet skiriama už įžymius mokslo atradimus, išradimus, taip pat indėlį į kultūrą arba visuomenės plėtrą. Ji taip pavadinta savo steigėjo, švedų inžinieriaus, chemiko, išradėjo ir pramonininko Alfredo Nobelio garbei. 

Laikantis tradicijų, premijos teikiamos gruodžio 10-ąją – A. Nobelio mirties dieną.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi