Mokslas ir IT

2018.09.26 10:16

JAV medikai pastatė ant kojų tris paralyžiuotus žmones

Saulius Masalskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.09.26 10:16

Amerikos medikai paskelbė naujausių tyrimų duomenis, kaip elektrine stuburo smegenų stimuliacija galima vėl atkurti tokias svarbias paralyžiuotų žmonių funkcijas kaip vaikščiojimas. Tokių rezultatų pasiekė Luisvilio universiteto mokslininkai.

2011-aisiais Jeffas Marquisas pargriuvo kalnų dviračių trasoje Montanoje ir liko paralyžiuotas nuo krūtinės. Iki šiol jis negalėjo pakilti iš vežimėlio.

„Kol nesusižalojau, buvau visiškai savarankiškas žmogus, bet visa tai labai greitai praradau“, – prisiminė vyras.

Jeffui, aktyviam atletui ir virėjui profesionalui, reikėjo nuolatinės priežiūros, kol naujas eksperimentinis gydymas vėl išmokė jį vaikščioti. Tam buvo panaudotas specialus stuburo smegenų implantas, įdėtas žemiau traumos vietos. Po kelis mėnesius trukusios reabilitacijos programos Luisvilio universiteto medikų komanda pademonstravo, kad Jeffas vėl gali paeiti.

Stuburo traumos nutraukia pagrindinius nervų kanalus, bet Amerikos medikai nustatė, kad periferiniai nervai išlieka. Normaliai jų aktyvumo nepakanka valdyti galūnėms, bet su specialiu stuburo nervų stimuliatoriumi galima grąžinti sąmoningo kojų valdymo funkciją. Taip Luisvilio universitete vaikščioti pradėjo net trys seniai traumas patyrę pacientai. „Jie gali eiti savarankiškai, bet ne taip, kaip prieš sužeidimą, bet vis tiek didelis pagerėjimas“, – sako projekto vadovė Susan Harkema.

Vien 35-erių Jeffas treniravosi keturis mėnesius. Jis sako, kad pirma pradėjo judėti dešinė koja, po to kairė.

Medikai pripažįsta, kad kol kas ne visiškai aišku, kaip šis gydymas veikia, bet jie pilni optimizmo ir tikisi padėti kitiems paralyžiuotiesiems. Vien Jungtinėse Valstijose yra daugiau kaip milijonas dėl stuburo traumų paralyžiuotų žmonių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt