Mokslas ir IT

2013.08.03 09:54

Genetikai: Adomas ir Ieva gyveno tuo pat metu, bet, ko gero, nebuvo susitikę

technologijos.lt 2013.08.03 09:54

Šiuolaikinio žmogaus Adomas ir Ieva: 1) gyveno Afrikoje; 2) gyveno tuo pat metu, bet 3) tikriausiai niekad nebuvo susitikę, skelbia genetikai.

Šiuolaikinio žmogaus Adomas ir Ieva: 1) gyveno Afrikoje; 2) gyveno tuo pat metu, bet 3) tikriausiai niekad nebuvo susitikę, skelbia genetikai.

Tiesa, anksčiau buvo manoma, kad „Y-chromosomos Adomas“ ir „mitochondrinė Ieva“ – moderniausi vyro ir moters protėviai – gyveno visiškai skirtingais laikotarpiais. Tačiau naujausias tyrimas, kuriame dalyvavo 69 asmenys iš įvairių pasaulio valstybių, atskleidė, kad „Y-chromosomos Adomas“ Žemės paviršiumi vaikščiojo prieš maždaug 120-156 tūkst. metų – gerokai anksčiau, nei buvo manoma iki šiol (50–115 tūkst. metų).

Tai gerokai padidina galimybę, kad jis vis tik galėjo susitikti šiuolaikinės moters pramotę, kuri, kaip byloja tyrimo rezultatai, Žemėje gyveno prieš maždaug 99–148 tūkst. metų. Tačiau, anot mokslininkų, „visiškai neįmanoma“, kad jie abu būtų dabartinių žmonių amžininkai.

„Ankstesnių tyrimų rezultatai bylojo, kad šiuolaikinių vyrų protėvis gyveno gerokai vėliau už šiuolaikinių moterų pramotę, – aiškina Stenfordo universiteto (Kalifornija, JAV) genetikos profesorius Karlosas Bustamantė (Carlos Bustamante). – Tačiau mūsų atlikto tyrimo rezultatai rodo, kad „lango“ tarp Adomo ir Ievos epochų nėra.“

„Mitochondrinė Ieva“ ir „Y-chromosomos Adomas“ yra du kadaise egzistavę individai, kurių genomo dalį turi dauguma šiandien planetoje gyvenančių žmonių. Tačiau daugelį šių Adomo ir Ievos gyvenimo aspektų, įskaitant ir laikotarpį, kai jie gyveno, gaubia nežinomybė.

Tyrėjai palygino 9 skirtingų vietovių (pvz., Namibija, Kongo Demokratinė Respublika, Gabonas, Alžyras, Pakistanas, Kambodža, Sibiras, Meksika) Y-chromosomos variacijas. Tačiau, nepaisant šiems protėviams suteiktų simbolinių vardų, jie gyveno tokiu metu, kai Žemėje buvo ne vieni – planetoje buvo ir daugiau vyrų bei moterų.

Tiesiog smarkiai pasisekė jų Y-chromosomai ir mitochondriniam genomui – jie neišnyko tūkstančius metų ir egzistuoja daugelio iš mūsų organizmuose. Tyrėjai moderniausiais ir galingiausiais mikroskopais identifikavo apie 11 tūkst. mutacijų. Tai leido mokslininkams preciziškiau nei kada nors iki šiol nustatyti genetinius sąryšius ir laiko linijas. Tyrimo metu iš kiekvieno tyrime dalyvavusio individo buvo gauti 10 mln. nukleotidų rezultatai. Nukleotidai – biomolekulės, iš kurių sudaryti Y-chromosomą sudarantys struktūriniai vienetai.

Tada buvo nustatytas metinis mutacijų koeficientas: sugretinant gautus duomenis su žinomu įvykiu – Amerikos žemynų apgyvendinimu prieš maždaug 15 tūkst. metų.

Tyrėjai pakartojo tyrimo analizės procedūras su tyrime dalyvavusių asmenų mitochondrijų DNR – taip buvo gautas ne tik Adomo, bet ir Ievos genealoginis medis. Paaiškėjo, kad vis dėlto ir Adomas, ir Ieva gyveno maždaug tuo pat laikmečiu.

„Dabar datas nustatyti galime labai tiksliai, – tvirtina K. Bustamantė. – Radome vienintelį variantą, kuris rodo, kaip trys skirtingos linijos išsišakojo iš vienos prieš maždaug 48 tūkst. metų su vos kelių šimtų metų paklaida. Tikslumas tiesiog pavydėtinas.“

Genetinis medis, publikuotas žurnale „Science“, demonstruoja neįtikėtinas dabartinių afrikiečių genetinės įvairovės gelmes. Tačiau taip pat įmanoma, kad šis medis reprezentuoja laikotarpį, kai buvo pratęsta tik keletas genetinių linijų, o daugelis kitų genetinių linijų sunyko dėl kažkokių išorinių priežasčių, kurios dar nėra identifikuotos.