Mokslas ir IT

2018.08.29 19:35

Į Kinijos vaikų darželius veržiasi robotai mokytojai

BNS2018.08.29 19:35

Kinijoje vieno vaikų darželio auklėtiniai linksmai kikena, bandydami išspręsti apvalių formų mokytojo padėjėjo, kuriam veidą atstoja monitorius, skirtas užduotis.

Vos 60 centimetrų ūgio naujas autonominis robotas „Keeko“, jau dirba keliuose vaikų darželiuose, kur pasakoja vaikams įvairias istorijas ir skiria logines užduotis.

Baltas berankis robotas juda ant mažų ratukų. Jame esančios kameros veikia kaip navigacijos jutikliai ir vaizdo kameros, leidžiančios vartotojams įrašinėti pamokas ir vesti vaizdo žurnalą.

Kinijoje jau kuriami robotai, gebantys išvežioti produktus, palaikyti draugiją senukams, suteikti teisinę konsultaciją, o dabar, kaip tikisi „Keeko“ kūrėjai, dar ir papildyti mokytojų gretas.

Pekino priemiestyje esančiame Jisvindo daugiakultūrinio švietimo institute ugdomi vaikai turi padėti vienam princui rasti kelią iš dykumos. Dėliodami kvadratinius kilimėlius jie rodo robotui kelią. Taip jie išgirsta pasakojimą ir išsprendžia uždavinį.

Kas kartą, kai į klausimą jie atsako teisingai, roboto veide sužybsi širdelės formos akys.

„Mūsų dienomis švietimas nebėra vienos krypties eismo gatvė, kurioje mokytojas moko, o mokiniai mokosi“, – sakė Candy Xiong, dirbanti instruktore kompanijoje „Keeko Robot Xiamen Technology“.

„Kai vaikai pamato „Keeko“, jo apvalią galvą ir kūną, jis jiems atrodo mielas, ir vaikai jį pamilsta. Taigi, išvydę „Keeko“ jie beveik iškart prie jo prisiriša“, – pridūrė ji.

Robotai „Keeko“ jau dirba 600 vaikų darželių visoje šalyje. Robotų kūrėjai tikisi, kad jie išplis visoje Didžiojoje Kinijoje ir Pietryčių Azijoje.

AFP/Scanpix nuotr.

Pekinas daug investuoja į dirbtino intelekto kūrimą, vykdydamas savo programą „Made in China 2025“. Pernai viena kinų kompanija pristatė pirmąjį šalyje į žmogų panašų robotą, sugebantį palaikyti nesudėtingą pokalbį ir rodyti įvairias veido išraiškas.

Kaip praneša Tarptautinė robotikos federacija, Kinija pirmauja pasaulyje pagal pramonėje naudojamų robotų skaičių. Visoje šalyje gamybos ir automobilių pramonės įmonėse darbuojasi apie 340 tūkst. robotų.

Paslaugų robotų – prie kurių priskiriami įvairūs prietaisai, pradedant specialia medicinos įranga, baigiant automatizuotais dulkių siurbliais – pardavimai pernai siekė 1,32 mlrd. JAV dolerių (1,13 mlrd. eurų).

Iki 2022 metų šis skaičius turėtų išaugti iki 4,9 mlrd., prognozuoja rinkos tyrimo kompanija „Research In China“.

Praėjusią savaitę Pekine vyko Pasaulio robotų konferencija, kur buvo pristatyti robotai, galintys diagnozuoti ligas, žaisti badmintoną ir žavėti klausytojus savo muzikiniais sugebėjimais.

Robotas kompanionas

Pernai grupė vienuolių Pekine sukūrė maždaug 60 cm aukščio robotą vienuolį, galintį giedoti mantras ir patarti, kaip pasiekti nirvaną.

Vaikų draugas robotas „iPal“ yra naujausias šeimoms skirtas robotas humanoidas. Jo pirmtaką, iškalbų mažylį „Pepper“, 2015 metais išleido japonų kompanija „SoftBank“.

AFP/Scanpix nuotr.

Tačiau darželio, kuriame testuojamas „Keeko“, direktorė Xie Yi sako, kad dar praeis daug laiko, kol robotai galės visiškai pakeisti žmones mokymo įstaigose.

„Norėdamas mokyti turi sugebėti bendrauti; reikia žmogiško prisilietimo, akių kontakto, veido išraiškų. Švietimas susideda iš šių dalykų, – sakė Xie Yi. – Tai nėra vien tik kalba arba turinys. Reikalinga visuma.“

Tačiau darželio vadovė pripažįsta, kad maždaug 10 tūkst. juanių (1,3 tūks. eurų) arba darželio auklėtojo mėnesinį atlyginimą kainuojantis „Keeko“ už žmones kai kuo pranašesnis.

„Kokia geriausia robotų ypatybė? Jie yra stabilesni (nei žmonės)“, – juokaudama atsakė ji.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt