Mokslas ir IT

2018.08.25 19:46

Grėsmė telefonui: jūsų prietaisas gali tapti kriptovaliutos kasykla

lrytas.lt 2018.08.25 19:46

Jei jūsų išmanusis telefonas staiga pradėjo veikti lėčiau, o baterija greitai išsikrauna, gali būti, kad į jį įsilaužė programišiai. Jie jūsų įrenginiu naudojasi, kad užsidirbtų kasdami kriptovaliutas.

Jei jūsų išmanusis telefonas staiga pradėjo veikti lėčiau, o baterija greitai išsikrauna, gali būti, kad į jį įsilaužė programišiai. Jie jūsų įrenginiu naudojasi, kad užsidirbtų kasdami kriptovaliutas.

Saugumo ekspertai įspėja, kad šios kibernetinės atakos pastaruoju metu itin paplito. Jie tai vadina kriptoįsilaužimais.

„Išmaniajame telefone arba asmeniniame kompiuteryje yra parsisiunčiama kenksminga programa ir naudojama programišiams kasant kriptovaliutas“, – pasakojo internetinio saugumo kompanijos „Wavestone“ ekspertas Gerome’as Billois.

Bitkoinams, eteriui, monero ir kitoms kriptovaliutoms kasti naudojami tūkstančių kompiuterių procesoriai, kad užtektų galingumo. Tam reikia didelių investicijų ir pinigų norint sumokėti milžiniškas sąskaitas už elektrą. Bet programišiai surado pigesnę alternatyvą – slapta naudoti išmaniųjų įrenginių procesorius.

Aukos yra priviliojamos parsisiųsti nekaltai atrodančius žaidimus ar programas, kur ir slepiasi kenksmingas virusas.

„Neseniai atradome, kad vabalų daužymo žaidimas, kurį „Google Play“ yra parsisiuntę iki 5 milijonų vartotojų slapta, kasė monero kriptovaliutą“, – teigė kompiuterių apsaugos įmonės ESET tyrėjai.

Išmaniųjų telefonų galingumas yra mažesnis, bet virusai pasiekia didesnį vartotojų skaičių. Ekspertai įspėja, kad tai gali net sugadinti telefoną.

„Android“ įrenginių baterija nuo perkaitimo gali išsipūsti ir sugadinti telefoną“, – tvirtino ESET atstovai.

Vartotojai gali net nesuprasti, kad jų telefonas užkrėstas. „Google“ jau ėmėsi veiksmų ir pradėjo šalinti kenksmingas programas, tačiau tai padaryti labai sunku, nes kiekvieną dieną sukuriama šimtai naujų programėlių.

Nuo telefoninių virusų žmonės gali apsisaugoti į telefoną įdiegę antivirusinę programą. Padeda ir telefono programinės įrangos atnaujinimas.

„Pažeidžiamiausi yra žmonės, kurie programas siunčiasi iš neoficialių šaltinių“, – įspėjo internetinių įsilaužimų saugumo ekspertas Laurent’as Petroque.

Ekspertai tvirtina, kad programišių technika nuolatos tobulėja, todėl ateityje bus dar sunkiau apsisaugoti nuo kylančių grėsmių.