Naujienų srautas

Mokslas ir IT2015.09.08 13:45

Prasideda meteoritų vasaros sezonas (nuotraukos)

LRT.lt 2015.09.08 13:45

Liepos pabaiga ir rugpjūtis visiems dangaus stebėtojams iš karto asocijuojasi su meteoritų lietumi. Kokius dangaus kūnų reginius žada ši vasara?

Liepos pabaiga ir rugpjūtis visiems dangaus stebėtojams iš karto asocijuojasi su meteoritų lietumi. Kokius dangaus kūnų reginius žada ši vasara?

Meteoras, sąveikaujantis su atmosfera (jis lekia 11–17 km/s), įkaista, apsilydo ir sublimuoja. Meteoritų lietūs vasarą Žemės dangų puošia nuo liepos vidurio iki trečiosios rugpjūčio savaitės. Žinoma, pačius gražiausius vaizdus pamato tik kantriausieji – daugiausiai meteoritų matosi prieš pat aušrą, rašo space.com.

Meteorai krenta nelygiai pasiskirstę dangaus skliaute, srautai pavadinami pagal žvaigždynus, iš kurių skrenda daugiausia meteorų.

Norint stebėti meteoritų lietų, nereikia ir ypatingos įrangos. Dažniausiai viskas labai gerai matosi plika akimi. Tiesa, labai svarbu oro sąlygos ir apšvieta – kuo giedresnis dangus, kuo mažiau šviesos – tuo ryškiau ir aiškiau matosi.

Anot astronomų, šiųmetinis Perseidų lietus Žemės gyventojams bus ypatingas. Per pačias aktyviausias naktis (rugpjūčio 11–12) Mėnulis nusileis dar prieš vidurnaktį, taigi dangus bus tamsus ir meteoritų lietus turėtų būti ypač gerai matomas.

Perseidų meteoritų lietus arba Pietinių delta akvaridų meteorų srautas – liepos 12 – rugpjūčio 24 d.

Alfa kaprikornidų srautas – liepos 3 – rugpjūčio 15 d.

Pietinių lota akvaridų srautas – liepos 25 – rugpjūčio 15 d.

Šiaurinių delta akvaridų srautas – liepos 25–rugpjūčio 15 d.

Kapa-cygnidų srautas – rugpjūčio 3 – rugpjūčio 25 d.

Šiauriniai lota akvaridai – rugpjūčio 11 – rugpjūčio 31 d.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi