Mokslas ir IT

2018.08.15 16:29

„Piliečių mokslas“: kol nesinaudojate savo kompiuteriu, paskolinkite jį mokslininkams

LRT.lt 2018.08.15 16:29

Ar nebūtų nuostabu, jei jums tiesiog žingsniuojant gatve, kišenėje esantis išmanusis telefonas ieškotų gyvybės už Žemės ribų, modeliuotų naujus vaistus nuo vėžio ar spręstų kitas žmonijai svarbias problemas?

„BOINC“ – tai 2002 m. Berklio universitete, Kalifornijoje, sukurta kompiuterinė programa, skirta būtent tam – tūkstančiams vartotojų kompiuterių ir išmaniųjų telefonų sujungti į vieną, itin galingą superkompiuterį. Dauguma šiuolaikinių asmeninių kompiuterių ir išmaniųjų telefonų yra tokie galingi, jog visos jų turimos galios patys beveik niekada neišnaudojame. Kodėl nepaskyrus šių laisvų resursų mokslui?

Pasak „BOINC“ kūrėjo Deivido Anderseno, „BOINC“ yra atviro kodo programa, kurią kuria ir palaiko tarptautinė bendruomenė. Ši ne pelno siekianti iniciatyva naudinga, kai klausimams spręsti reikia itin didelės kompiuterinės galios, pavyzdžiui, analizuojant milžiniškus kiekius radijo teleskopo duomenų ar modeliuojant skirtingus klimato kaitos scenarijus.

Per dieną prie įvairių misijų prisideda daugiau nei milijonas savanorių kompiuterių. Šių savanorių dėka, „BOINC“ simuliuojamas kompiuteris prilygsta greičiausių pasaulyje superkompiuterių dešimtukui. Be to, mokslininkams nereikia laukti ilgose eilėse, kol galės juo pasinaudoti, kaip tai dažnai nutinka su brangiais superkompiuteriais.

Rubrika „Piliečių mokslas“ yra laidos „Mokslo sriuba“ dalis. Laida „Mokslo sriuba“ – tai ne pelno siekianti jaunų žmonių iniciatyva, kuriama bendradarbiaujant su Baltijos pažangių technologijų institutu.