Mokslas ir IT

2018.08.03 09:16

Baltijos jūroje – pavojingas dumblių žydėjimas

Suomija skelbia, kad po rekordiškai karštos liepos Baltijos jūroje žydinčių dumblių kiekis pasiekęs seniai nematytą mastą. Dėl išplitusių melsvabakterių dar praėjusią savaitę penkias dešimtis paplūdimių turėjo uždaryti Lenkija. Jei kas ir džiaugiasi – tai mokslininkai, gavę apsčiai medžiagos tyrimams, galintiems praversti ir mokslui, ir pramonei.

Suomijos aplinkosaugos institutas vadina melsvabakterių suvešėjimą vienu didžiausių per dešimtmetį ir prognozuoja, kad ateityje jis bus dar didesnis dėl klimato kaitos ir Baltijos jūros šilimo.

Viena branduolinė jėgainė praėjusią savaitę paskelbė netgi turėjusi sumažinti abiejų reaktorių galią, kad aušinimui naudojamas jūros vanduo neblogintų ir šiaip prastos padėties.

Nuo karščio atsivėsinti jūroje jau antrą savaitę negali ir Lenkijos atostogautojai – dešimtys paplūdimių uždaryta.

Maža, sekli ir apsupta 16 milijonų žmonių Baltijos jūra sunkiai pašalina į Atlantą azotą ir fosforą, kurio daug atiteka su žemės ūkio bei kitomis nuotekomis.

Mokslininkai vadina jos ekosistemą itin pažeidžiama. O vystantys dumbliai pradeda sudėtingus organinius procesus, kai deguonis tiesiog išsiurbiamas iš vandens – Baltijoje nemaža tokių mirusių zonų.