Mokslas ir IT

2015.09.08 13:45

Ar pavyks išsaugoti nykstančias Iberijos lūšis? (nuotraukos)

LRT.lt2015.09.08 13:45

250 laukinėje gamtoje likusių Iberijos lūšių išsaugojimui jau skirta per 100 mln. eurų, tačiau jų ateitis vis dar neaiški. Mokslininkai skaičiuoja, kad šios lūšių rūšies neliks jau po 50 metų.

250 laukinėje gamtoje likusių Iberijos lūšių išsaugojimui jau skirta per 100 mln. eurų, tačiau jų ateitis vis dar neaiški. Mokslininkai skaičiuoja, kad šios lūšių rūšies neliks jau po 50 metų.

Kopenhagos universiteto (Danija) mokslininkai nustatė, kad, nepaisant išleidžiamų sumų, išsaugojimo pastangos kol kas yra bevaisės, taigi būtina kuo greičiau imtis kitų priemonių. Mokslininkų teigimu, dabar neatsižvelgiama į klimato pokyčius, kurie Iberijos lūšių išsaugojimo procese yra ypač svarbūs.

„Naujausi tyrimai parodė, kad šių gražuolių lūšių neliks jau per artimiausius 50 metų. Likusi lūšių populiacija tiesiog nepajėgi prisitaikyti prie greitų klimato pokyčių. Laimei, joms padėti dar ne vėlu – tam būtina pakeisti dabartinę taktiką“, – teigė Nacionalinio gamtos mokslų muziejaus (Madridas, Ispanija) tyrėjas Miguelis Araujo.

Pasak mokslininko, Iberijos lūšims labiausiai kenkia jų gyvenamosios vietos netekimas, maisto trūkumas, ligos ir pan. Tačiau nemažai prie to prisideda ir žmogus – per metus daug lūšių nužudo brakonieriai, besiplėčiantys miestai ir t. t.

Iki šiol Iberijos lūšis bandyta išsaugoti įvairiais būdais – užkertant kelią ligoms, apsaugant jų gyvenamas teritorijas bei į gamtą paleidžiant veisyklose užaugintas lūšis. Tačiau nė vienas iš šių būdų neveikia dėl staigių klimato pokyčių. Kopenhagos universiteto tyrėjai siūlo lūšis perkelti į šiaurinę Iberijos pusiasalio dalį (Ispanijos šiaurę). Mokslininkų skaičiavimais, tuomet lūšių populiacija išaugtų iki 900.

Tyrimas išspausdintas žurnale „Nature climate change“. Tai – pirmasis bandymas į gyvūnų išsaugojimo programą įtraukti į klimato pokyčius, rašo sciendaily.com.

Lūšys gyvena Iberijos Pusiasalyje (pietų Europa). Lūšys sparčiausiai ėmė nykti XX a. Dabar Iberijos lūšys – sparčiausiai nykstanti laukinių kačių rūšis pasaulyje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt