Naujienų srautas

Mokslas ir IT2015.09.08 13:45

Bitės ieško nesprogusių minų

Kroatijos mokslininkai atrado naują būdą ieškoti nesprogusių minų. Tam pasitelktos bitės. Gali būti, kad šis būdas taps perversmu valant teritorijas visame pasaulyje.

Kroatijos mokslininkai atrado naują būdą ieškoti nesprogusių minų. Tam pasitelktos bitės. Gali būti, kad šis būdas taps perversmu valant teritorijas visame pasaulyje.

Nors karai Balkanuose nurimo jau seniai, nesprogusios minos vis dar kelia rūpesčių. Kroatų ūkininkas sako, kad jo šeima baiminasi dirbti savo laukuose nuo tada, kai prieš dešimtmetį ten aptiko sprogmenį.

Specialia technika visoje Kroatijoje laukai naršomi jau dvidešimt metų, procesas ilgas, labai pavojingas ir negarantuojantis geriausių rezultatų. Tačiau gali būti, kad šalies mokslininkai ištobulins naują būdą – veiksmingą, nebrangų ir neįtikėtinai paprastą.

„Bitės labai tinkamos ieškoti minų. Galime jas visas laikyti vienoje vietoje, avilyje, išleistos jos plačiai pasklinda. Be to, bitės paplitusios visame pasaulyje. Pripratinti jas reaguoti į tam tikrą kvapą labai paprasta“, – tikina bičių ekspertas Nikola Kezičas.

Mokslininkai bičių spiečių per kelias dienas gali paversti profesijonalia specijaliųjų tarnybų komanda. Bitės maitinamos cukraus ir trotilo mišiniu – taip jos išmoksta sieti sprogmenų kvapą su maistu. Šie vabzdžiai pasitelkiami dėl neįtikėtinų savybių, pavyzdžiui, gebėjimo užuosti kvapą net penkių kilometrų atstumu. Dėl savo dydžio bitės pranašesnės už šunis ar žiurkes, kurie paprastai naudojami ieškant minų.

„Bitės naudojamos apieškant jau išvalytas vietoves. Tačiau tai greičiau tik papildoma priemonė. Bitės leidžia įsitikinti, kad teritorija visiškai švari ir tikrai nieko neliko“, – sako bičių ekspertas.

Bičių spiečiui išskridus, paskui jį seka balionas su pritvirtintais šilumos jutikliais. Mokslininkai taip gali stebėti bičių judėjimą.

Sumanymas plėtojamas jau šešerius metus. Specialistai sako, kad Kroatijos laukuose nuo karo pradžios guli net 90 tūkstančių minų. Karui pasibaigus, nuo jų sprogimų jau žuvo daugiau nei trys šimtai žmonių.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi