Naujienų srautas

Mokslas ir IT2018.06.29 09:16

Ragina skubiau pasikeisti SIM korteles: ką turi žinoti kiekvienas vartotojas

Lietuvos mobiliojo ryšio operatoriai keičia elektroninio parašo struktūrą. Dėl to iki liepos 1 d. mobiliojo parašo vartotojai, norėdami ir toliau naudotis šia paslauga, turėtų kreiptis į savo mobiliojo ryšio operatorius bei pasikeisti SIM korteles. 

Ryšių reguliavimo tarnybos Saugesnio interneto skyriaus vedėjas Vilius Nakutis teigia, kad šie pokyčiai aktualūs ne tik verslo atstovams, bet ir kitiems, besinaudojantiems mobiliuoju parašu. Naujos SIM kortelės užtikrins didesnį elektroninių operacijų patikimumą.

„Šiose naujose SIM kortelėse naudojama aukštesnį saugumo lygį užtikrinanti kriptografija. Daugiau vartotojui niekas nesikeis, jam tik reikės naujos SIM kortelės, kurią turės aktyvuoti, tada mobilųjį parašą bus galima naudoti kaip ir anksčiau“, – LRT RADIJUI sako V. Nakutis.

Naujosios SIM kortelės galios 5 metus, iki šiol jomis būdavo galima naudotis šiek tiek mažiau – 2 metus.

Naujos kortelės suteiks stabilumo

Bendrovės „Telia Lietuva“ atstovas Audrius Stasiulaitis pasakoja, kad maždaug trečdalis jų mobiliojo parašo naudotojų dar nėra aktyvavę jiems suteiktų naujų SIM kortelių. Anot jo, tai rekomenduojama padaryti iki liepos 1 d., tačiau, jei žmonės neturės galimybės to padaryti, parašą aktyvuoti bus galima ir vėliau.  

„Nieko neatsitiks, jei žmonės savo parašą aktyvuos ir po liepos 1 d., tačiau tada reikės atvykti į mobiliojo ryšio operatoriaus saloną. Nauja kortelė bus aktyvuojama greitai, tada klientas ir vėl galės būti visavertis mobiliojo parašo vartotojas“, – kalba A. Stasiulaitis.

Tiems, kurie naują SIM kortelę aktyvuos iki liepos mėnesio, bus paprasčiau. Anot A. Stasiulaičio, tai galima padaryti internetu arba SMS žinute. Vis dėlto, jei kyla klausimų, jis rekomenduoja kreiptis į salone dirbančius specialistus.

„Bitė Lietuva“ atstovas Antanas Bubnelis tikisi, kad nuo šiol mobilusis parašas taps ne tik saugesniu, bet ir stabilesniu – iki šiol būdavo atvejų, kai ši paslauga neveikdavo ir įvairių mobiliojo ryšio operatorių klientai negalėdavo ja naudotis.

„Jei klientai tam tikrus savo duomenis laiko SIM kortelėje, reikia nepamiršti jų išsisaugoti ir perkelti, pavyzdžiui, į telefoną. Pasikeitus SIM kortelę duomenis bus galima perkelti atgal į naują kortelę ir tada aktyvuoti mobiliojo parašo sertifikatą“, – primena A. Bubnelis.

Anot jo, net ir tuo atveju, jei iki liepos mėnesio SIM kortelė pakeista nebus, visos paslaugos bus teikiamos įprastai. Viena išimtis – nebus galima naudoti mobiliojo parašo.

„Nieko baisaus, jei esate išvykę ir laiku negalėsite pasikeisti kortelės. Tiesiog reikės kelias minutes praleisti salone“, – nuramina A. Bubnelis.

V. Nakutis aiškina, kad mobilusis parašas yra skaičių ir raidžių derinys, jis sukuriamas pasirašymo metu naudojant tam tikrą kriptografiją. Toks parašas yra prijungiamas prie duomenų ir įrodo, kad pateikti dokumentai tikri, nepakeisti bei identifikuoja pasirašiusįjį.

„Kvalifikuotas mobilusis parašas yra prilyginamas rašytam ranka, jis naudojamas kaip teisinė priemonė. Naudotis tokiu parašu yra labai patogu, tereikia žinoti SIM kortelės PIN kodą. Ši paslauga suteikia galimybę pasirašyti įvairius pavedimus bankinėse sistemose, pateikti prašymus gauti išmokas, užregistruoti vaiką į darželį ir panašiai. Visa tai galima padaryti neišeinant iš namų“, – pasakoja V. Nakutis.

Parengė Domantė Platūkytė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi