Naujienų srautas

Mokslas ir IT2018.06.11 20:37

Mokslininkai: Afrikoje netikėtai nunyko vieni seniausių baobabų

BNS 2018.06.11 20:37

Afrikoje per pastarąjį dešimtmetį staiga visiškai ar iš dalies nunyko vieni seniausių žemyne baobabai – kai kurie iš jų išdygo dar Senovės Graikijos laikais, pirmadienį pranešė mokslininkai.

Mokslininkų spėjimu, 1100–2500 metų senumo medžiai, kurių plotis siekė autobuso matmenis, galėjo tapti klimato kaitos aukomis.

„Pranešame, kad devyni iš 13 seniausių... individų nunyko, ar bent jų seniausios dalys ar kamienai įgriuvo ir nunyko per pastaruosius 12 metų“, – rašo jie mokslinių tyrimų žurnale „Nature Plants“, pavadindami šį reiškinį „beprecedenčio reikšmingumo įvykiu“.

„Tikrai šokiruoja ir yra dramatiška esant gyviems matyti tūkstantmečių senumo medžių nykimą“, – sakė tyrimo bendraautoris Adrianas Patrutas iš Rumunijos Babeš–Boljai universiteto.

Tarp devynių nunykusių medžių yra keturi didžiausi Afrikos baobabai.

Nors jų nykimo priežastis dar nenustatyta, mokslininkai „įtaria, kad didžiulių baobabų nykimas gali būti bent iš dalies siejamas su reikšmingais klimato sąlygų pokyčiais, ypač veikiančiais pietinę Afriką“.

Tyrėjų iš Rumunijos, Pietų Afrikos ir Jungtinių Valstijų komanda nurodė, jog būtina atlikti daugiau tyrimų, kad „patvirtintumėme ar paneigtumėme šį spėjimą“.

2005–2017 metais mokslininkai ištyrė „praktiškai visus žinomus labai didelius ir potencialiai senus“ Afrikos baobabus – daugiau nei 60 individų.

Išnagrinėję medžių apimtį, aukštį, medienos tūrį ir amžių jie atskleidė „netikėtą ir intriguojantį faktą“, kad dauguma seniausių ir didžiausių medžių nunyko tyrimo metu.

Visi augalai buvo aptikti pietinėje Afrikos dalyje – Zimbabvėje, Namibijoje, Pietų Afrikoje, Botsvanoje ir Zambijoje.

Anot tyrėjų, baobabai yra didžiausi ilgamečiai žydintys medžiai. Jie auga Afrikos savanų regionuose, o už kontinento ribų – atogrąžų teritorijose, į kurias jie buvo atvežti.

Tai keistai atrodantis augalas, kurio šakos primena į dangų nukreiptus gumbuotus šaknis, taigi, atrodo, kad jis yra apverstas aukštyn kojomis.

Šie įspūdingi medžiai gali augti 3 tūkst. metų, teigiama Krugerio Nacionalinio Parko – natūralios baobabų buveinės – svetainėje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi