Mokslas ir IT

2018.06.06 18:33

Rusijos erdvėlaivis „Sojuz“ įskriejo į orbitą ir artėja prie TKS

BNS 2018.06.06 18:33

Rusijos erdvėlaivis „Sojuz“ su dar vienos ekspedicijos dalyviais trečiadienį įskriejo į orbitą ir artėja Tarptautinės kosmoso stoties (TKS) link, pranešė vienas naujienų agentūros „Interfax“ korespondentas.

„Įvyko kosminio laivo atsiskyrimas“, – per garsiakalbius sakė Baikonuro kosmodromo diktorius.

Nešančioji raketa „Sojuz-FG“ kartu su pilotuojamu erdvėlaiviu „Sojuz MS-09“ buvo paleista iš 1-os kosmodromo aikštelės, iš kur 1961 metais pirmą kartą į kosmosą išskrido Jurijus Gagarinas.

Erdvėlaivio įgulai vadovauja Rusijos kosmoso agentūros „Roskosmos“ kosmonautas Sergejus Prokopjevas. Kosminiame laive taip pat yra NASA astronautė Serena Aunon-Chancellor ir Europos kosmoso agentūros (ESA) astronautas Alexanderas Gerstas.

Numatoma, kad erdvėlaivis susijungs su TKS po dviejų parų.

Iš trijų TKS 187 paras praleisiančių šios misijos dalyvių tik vienas prieš tai yra buvęs kosmose. 42 metų A. Gerstas pirmą kartą išskrido į TKS 2014-aisiais. Tai reiškia, kad šioje ekspedicijoje dalyvauja viena mažiausiai patyrusių įgulų.

Per dvi paras truksiančią kelionę iki kosminės laboratorijos erdvėlaivio įgulai vadovaus 43 metų S. Prokopjevas, anksčiau niekada nebuvęs kosmose.

NASA tik šių metų pradžioje patvirtino faktą, kad misijoje dalyvaus ir gydytojo licenciją turinti 42 metų S. Aunon-Chancellor, kuri prieš pradėdama karjerą astronautikoje dirbo inžiniere – kaip ir jos tėvas.

Paskutinę minutę prie ekspedicijos prisijungusi naujokė pakeitė Jeanette Epps, kuri turėjo tapti pirmąja į TKS pasiųsta afroamerikiete astronaute.

NASA nepaaiškino, kodėl buvo nuspręsta padaryti pokyčių įguloje.

Ruošdamasis skrydžiui, A. Gerstas trečiadienį socialiniame tinkle „Twitter“ apibūdino centrinio Kazachstano vaizdus.

„Iki pakilimo – šešios valandos. Esame pakeliui į pastatą, kur apsivilksime skafandrus. Puikiai atsisveikinome su mūsų draugais ir šeimomis. Įgulai labai gerai sekasi. Žiūrime į abejingus kupranugarius, stovinčius prie kelio“, – parašė jis.

Anot ESA, A. Gerstas bus vos antrasis šios agentūros atstovas, kuris vadovaus kosminei laboratorijai nuo ekspedicijų pradžios prieš 17 metų.

2009-aisiais TKS vadovavo belgas Frankas De Winne`as.

Būdami stotyje ekspedicijos dalyviai atliks virtinę medicinos ir ornitologijos eksperimentų ir net sužais draugiškas futbolo rungtynes Pasaulio futbolo čempionato finalo dieną.

S. Prokopjevas susilažino su kolega iš Vokietijos Alexanderu Gerstu dėl šio čempionato baigties.

„Jei Rusija ir Vokietija žais finale, ir laimės Vokietija, pasidarysiu tokią pat šukuoseną kaip Alexander`o (Gersto). Jei laimės Rusija, A. Gerstas pažadėjo dėvėti Rusijos simboliką“ – sakė kosmonautas.

Rusų kosmonautas Antonas Škaplerovas sugrįžo į Žemę sekmadienį kartu su oficialiu kamuoliu, kurį jis spardė TKS. Šis kamuolys galbūt bus naudojamas per tikras varžybas, pranešė Rusijos naujienų agentūros.

Kosminė stotis nuo 1998-ųjų skrieja apie Žemę apytiksliai 28 tūkst. km per valandą greičiu.

Kosmoso tyrimai yra viena iš nedaugelio Rusijos ir Vakarų šalių bendradarbiavimo sričių, nesužlugdytų dėl Ukrainos krizės.