Mokslas ir IT

2018.06.04 12:26

Lietuva galės naudotis pasaulinio lygio superkompiuteriais

LRT.lt 2018.06.04 12:26

Lietuvos mokslas ir verslas galės naudotis pasaulinio lygio superkompiuteriais didelės apimties skaičiavimams atlikti tokiose srityse kaip sveikata, klimato kaita, pramonė, kibernetinis saugumas, energetika, dirbtinio intelekto kūrimas, ekonominės prognozės, skelbia Švietimo ir mokslo ministerija.

Pasak švietimo ir mokslo viceministro G. Viliūno, Lietuva suinteresuota prisijungti prie Europos didelio našumo skaičiavimų iniciatyvos (EuroHPC), ir tai, jo teigimu, leis mūsų šaliai naudotis aukščiausio pajėgumo duomenų skaičiavimo galimybėmis.

Įvertinusi didelio našumo skaičiavimų svarbą ir ribotas galimybes Europos Sąjungos valstybėms narėms sukurti atskiras pasaulinio lygio didelio našumo skaičiavimų sistemas, Europos Komisija kartu su valstybėmis narėmis, tarp kurių bus ir Lietuva, kuria Europos didelės spartos kompiuterių bendrą įmonę šios iniciatyvos įgyvendinimui. 2019 m. šiai įmonei pradėjus veiklą, bus perkami superkompiuteriai, kuriais galės naudotis ES valstybės narės, teigiama Švietimo ir mokslo ministerijos pranešime.

Lietuvos tyrėjai ir verslas taip pat galės dalyvauti EuroHPC mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros programos kvietimuose.  Lietuva taps EuroHPC nare atverdama dalį prieigos laiko išorės vartotojams iš kitų Europos valstybių prie Vilniaus universitete veikiančios našiųjų skaičiavimų infrastruktūros.

Didelio našumo skaičiavimai daro vis didesnę įtaką mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros, pramonės konkurencingumui. Superkompiuteriai pasitelkiami sprendžiant mokslines ir technologines problemas, kurių modeliavimui nepakanka įprastinio našumo kompiuterių.

Didelio našumo skaičiavimai reikalingi sprendžiant tokius socialinius iššūkius, kaip ankstyvas ligų diagnozavimas, klimato kaitos prognozės. Jie taikomi įvairiose mokslinių tyrimų srityse, pavyzdžiui, nustatant DNR sekas, pramonėje, saugumo ir gynybos srityse.