Mokslas ir IT

2015.09.08 13:45

Mokslininkai: oro tarša sukelia plaučių vėžį

LRT.lt 2015.09.08 13:45

Naujausi tyrimai atskleidė, kaip žmogaus organizmą veikia transporto ir pramonės sukeliama tarša.

Naujausi tyrimai atskleidė, kaip žmogaus organizmą veikia transporto ir pramonės sukeliama tarša.

Nustatyta, kad transporto ir pramonės tarša miestuose žmogaus sveikatai gali sukelti net mirtinų pasekmių – plaučių vėžį ir širdies sutrikimus, rašo guardian.co.uk.

Pasirodo, oro tarša žmogui gali sukelti vėžį, net tada, kai taršos lygis yra mažesnis nei rekomenduojamas Europos Sąjungoje (ES).

Mokslininkai surinko 17 skirtingų tyrimų rezultatus iš 9 ES valstybių, iš viso ištirta daugiau nei 313 tūkst. žmonių. Ilgalaikis kvėpavimas azoto oksidais užterštu oru gali sąlygoti vėžio atsiradimą per artimiausius 13 metų.

Tyrimas, kurį atliko Danijos vėžio tyrimų centro mokslininkai, taip pat parodė, kad net mažiausias kietųjų dalelių pokytis ore susirgimo riziką gali padidinti iki 22 proc.

Skaičiuojama, kad pasaulyje apie 20 mln. žmonių gyvena tokiose taršos zonose, kurios padidina galimybę sukelti širdies ligas arba plaučių vėžį.

„Dėl oro taršos gali rimtai sustreikuoti širdis. Dažnai tai pasibaigia mirtimi. Tai dabar yra viena dažniausių priežasčių tarp žmonių, kurie dėl širdies sutrikimų guldomi į ligoninę“, – teigė Edinburgo universiteto profesorius Nicholas Millsas.

Didžiausią susirūpinimą kelia greičiau besivystančios šalys. Kinijoje ir Indijoje kietųjų dalelių normos ore viršijamos net po 10 ir 20 kartų.