Naujienų srautas

Mokslas ir IT2018.05.12 15:31

Pietų vandenyne užfiksuota rekordinė beveik 24 m aukščio banga

BNS 2018.05.12 15:31

Mokslininkai užfiksavo, kaip manoma, aukščiausią kada nors Pietų pusrutulyje stebėtą vandenyno bangą – milžiniško vandens kalno viršūnė siekė 23,8 metro aukštį ir prilygo aštuonių aukštų pastatui.

Vienas plūduras užfiksavo šią bangą antradienį per smarkią audrą Pietų vandenyne prie Kambelio salos, maždaug už 700 km į pietus nuo Naujosios Zelandijos, pranešė tyrimų organizacija „MetOcean Solutions“.

Patyręs okeanografas Tomas Durrantas sakė, kad ankstesnė aukščiausia Pietų pusrutulio banga buvo stebėta 2012 metais; jos aukštis buvo 22,03 metro.

„Kiek žinome, tai didžiausia kada nors Pietų pusrutulyje užfiksuota banga“, – sakė jis. Ekspertas pridūrė, kad Pietų vandenynas – Antarktidą juosianti plati sritis, kurios riba laikoma 60-oji pietų lygiagretė, yra „mašinų skyrius“, generuojantis dideles vėjo genamas bangas, judančias per visą planetą.

„Iš tikrųjų banglentininkai Kalifornijoje gali tikėtis, kad šios audros energija atkeliaus prie jų krantų maždaug per savaitę“, – aiškino T. Durrantas.

Jis sakė, kad minėta audra tikriausiai buvo sukėlusi netgi aukštesnių bangų, bet rekordinį vandens lygio pakilimą užfiksavusio plūduro vieta nebuvo pati tinkamiausia jas stebėti.

Pasak T. Durranto, šis plūduras į vandenį buvo nuleistas kovą, vykdant Pietų vandenyno ekstremalių sąlygų tyrimus. Be to, taupant akumuliatorių energiją jis įsijungia tik kas tris valandas ir veikia po 20 minučių.

„Labai tikėtina, kad buvo ir didesnių bangų, kai plūduras neįrašinėjo duomenų“, – sakė tyrėjas.

Aukščiausia kada nors pasaulyje stebėta banga buvo 1958 metais žemės drebėjimo sukeltas 30,5 metro aukščio cunamis Aliaskos Litujos įlankoje, nurodo žurnalas „Smithsonian“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi