Mokslas ir IT

2018.04.17 22:50

ES siūlo lengvinti prieigą prie elektroninių įrodymų

BNS 2018.04.17 22:50

Europos Sąjunga antradienį pristatė naujas taisykles, padėsiančias šalims narėms iš JAV ir kitų interneto kompanijų per kelias valandas ar dienas gauti elektroninių įrodymų apie įtariamus nusikaltėlius ir teroristus.

Europos Komisija nurodė, kad per pastaruosius kelerius metus Bendrijos narių pateikiamų prašymų suteikti prieigą prie elektroninių įrodymų tokioms interneto kompanijoms kaip „Facebook“, „Google“, „Microsoft“, „Twitter“ ir „Apple“ padaugėjo 70 proc., tačiau dabar šis procesas gali trukti ištisus mėnesius.

Teisingumo eurokomisarė Vera Jourova per spaudos konferenciją Strasbūre sakė, kad daugelis prokurorų skundžiasi „beveik kasdien“ susiduriantys su problemomis siekdami gauti prieigą prie elektroninių įrodymų.

„Šiandien siūlome naujas taisykles, kad policijai ir teisėsaugos institucijoms būtų lengviau prieiti prie elektroninių įrodymų, kurių reikia jų tyrimams ir nuteisti nusikaltėlius bei teroristus“, – sakė V. Jourova.

Siūlomose taisyklėse numatoma, kad ES valstybės narės teisėjams ar prokurorams paprašius paslaugų teikėjų pateikti prieigą prie elektroninių laiškų, žinučių ar kitų elektroninių įrodymų, šie privalės atsakyti per 10 dienų, o skubos atvejais – per 6 valandas.

„Tai yra tikra ES teisminio bendradarbiavimo baudžiamosiose bylose revoliucija“, – teigė eurokomisarė.

„Pagal naująjį pasiūlymą prokurorai galės susisiekti su kompanijomis tiesiogiai, nesvarbu, kur tos kompanijos įsikūrusios ir kur saugomi jų duomenys“, – pridūrė V. Jourova.

Čekų politikė sakė, kad naujosios taisyklės užtikrins stiprią pagrindinių teisių apsaugą, pavyzdžiui, nustatyta, kad prašymus dėl jautrių duomenų turės įvertinti teisėjai.

Siūlomas taisykles dar turės patvirtinti Europos Parlamentas ir Bendrijos narės.

Siūloma Europos įrodymų pateikimo orderio procedūra veiks daug greičiau nei dabar taikoma Europos tyrimo orderio procedūra, trunkanti 120 dienų.

Be to, naujosios taisyklės veiks žymiai greičiau nei savitarpio teisinės pagalbos procedūra, pagal kurią paslaugų teikėjas iš ES nepriklausančios valstybės turi atsakyti į Bendrijos šalies narės institucijos užklausą per 10 mėnesių.

Taip pat numatyta, kad visi paslaugų teikėjai, teikiantys paslaugas ES, net jei jų buveinė yra trečiojoje šalyje, būtų įpareigojami paskirti Bendrijoje teisinį atstovą, kuriam būtų įteikiami prašymai dėl prieigos prie elektroninių įrodymų.

Praėjusį mėnesį JAV priėmė panašų teisės aktą, kuriuo siekiama supaprastinti elektroninių įrodymų rinkimo procedūrą teisėsaugos pareigūnams.

Vis dėlto tas įstatymas sulaukė kritikos iš pilietinių laisvių ir skaitmeninių teisių aktyvistų.