Mokslas ir IT

2013.07.03 17:09

Du pacientai po kaulų čiulpų persodinimo atsikratė ŽIV pėdsakų

ELTA 2013.07.03 17:09

JAV gydytojai praneša, kad dviem pacientams atlikus kaulų čiulpų persodinimo operaciją jų organizme nebeaptinkama ŽIV viruso, informuoja BBC.

JAV gydytojai praneša, kad dviem pacientams atlikus kaulų čiulpų persodinimo operaciją jų organizme nebeaptinkama ŽIV viruso, informuoja BBC.

Virusas nepasirodo bet nutraukus gydymą vaistais. Vienas pacientas vaistų nevartoja jau 15 savaičių, o kitas - septynias savaites.

Kaulų čiulpai vienam jų buvo persodinti prieš dvejus metus, o kitam – prieš ketverius. Po persodinimo operacijos jų organizmuose ŽIV viruso nebuvo aptikta. Prieš tai abu vyriškiai apie 30 metų turėjo ŽIV virusą ir nuolat vartojo vaistus.

Gydytojai perspėja, kad dar anksti šiuos pacientus laikyti išgijusiais, nes organizme susidaro ŽIV virusų žininiai, kurie suaktyvėja ir paplinta po organizmą nustojus vartoti vaistus.

Manoma, kad dažniausiai ŽIV virusų židiniai susidaro kaulų čiulpuose, todėl sveikų kaulų čiulpų persodinimas galėjo juos sunaikinti. Vis dėlto gydytojai perspėja, kad židinių gali būti ir smegenų audiniuose arba virškinamajame trakte, ir infekcija dar gali atsinaujinti.

Pasaulyje tik du žmonės laikomi išgijusiais nuo AIDS. Vienas iš jų yra Timothy‘is Brownas, vadinamas „Berlyno pacientu“, kuriam buvo persodinti kaulų čiulpai iš donoro, kurio organizmas dėl retų genų yra atsparus ŽIV virusui.

Kitas nuo AIDS išgijęs žmogus yra JAV Misisipės valstijoje gimęs vaikas, kuriam iš karto po gimimo buvo skirti antiretrovirusiniai vaistai. Manoma, kad dėl skubaus gydymo kūdikio organizme nespėjo susidaryti viruso židiniai.

Kaulų čiulpų persodinimas yra sudėtinga, brangi ir rizikinga procedūra, kuri visiems trims pacientams buvo atlikta, nes jie susirgo dar ir limfmazgių vėžiu – limfoma. Daugeliui ŽIV užsikrėtusių asmenų būtų saugiau kasdien vartoti antiretrovirusinius vaistus nei atlikti kaulo čiulpų persodinimą.