Mokslas ir IT

2018.03.06 17:01

Premjeras: mokslininkai – mūsų žmogiškojo kapitalo viršūnė

LRT.lt 2018.03.06 17:01

Ministras pirmininkas Sauliaus Skvernelis Lietuvos mokslų akademijoje dalyvavo iškilmingoje 2017 m. Lietuvos mokslo premijų įteikimo ceremonijoje. Šias premijas 1993 metais įsteigė vyriausybė,  jos kasmet skiriamos už Lietuvai reikšmingus fundamentinius, taikomuosius mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros darbus.

„Jūsų atkaklumas, užsispyrimas ir išskirtiniai darbai aiškiai rodo mokslo Lietuvoje svarbą – nuo tų, kurie tyrinėja mūsų kultūros paveldą, iki tų, kurių tyrimai gali ateityje išgelbėti milijonus gyvybių. Būdama tokia maža šalis, labiausiai turime vertinti savo žmogiškąjį kapitalą, o jūs esate pati to kapitalo viršūnė“, – pabrėžė premjeras.

S. Skvernelis nuoširdžiai pasveikino visus mokslo premijų laureatus, kurių dėka gimsta naujos idėjos ir mokslo atradimais garsinamas Lietuvos vardas. Premjeras linkėjo susitelkimo ir vilties bei patikino, kad nors pokyčiai pajuntami ne taip greitai, tačiau vyriausybė šiai svarbiai sričiai skiria ir skirs didelį dėmesį. Premjero teigimu, siekiama sudaryti visas sąlygas mokslininkams dirbti ir juos įvertinti ne tik premijomis, bet ir kasdieniniame darbe, rašoma LRT.lt siųstame pranešime.

Humanitarinių ir socialinių mokslų srityse premija skirta Ryčiui Ambrazevičiui už darbų ciklą „Akustikos metodų plėtra muzikos ir kalbos tyrimuose“, Kauno technologijos universitetas.  Daliai Klajumienei – už darbų ciklą „Lietuvos XVIII a. antros pusės – XX a. pradžios pasaulietinių interjerų paveldas: dekoro elementų tyrimai“, Vilniaus dailės akademija.

Fizinių mokslų srityje apdovanotas Mifodijus Sapagovas, Raimondas Čiegis, Artūras Štikonas už darbų ciklą „Neklasikiniai diferencialiniai uždaviniai ir jų sprendimo metodai (2002–2016)“,  Vilniaus universitetas ir Vilniaus Gedimino technikos universitetas. Leonui Valkūnui premija skirta už darbų ciklą „Fotoindukuotų vyksmų savireguliacija ir valdymas molekuliniuose nanodariniuose (2005–2016)“, Vilniaus universitetas ir Fizinių ir technologijos mokslų centras.

Biomedicinos ir žemės ūkio mokslų srityse premijos skirtos Sauliui Klimašauskui už darbų ciklą „Molekuliniai įrankiai epigenomikai ir rnomikai (2002–2016)“, Vilniaus universitetas ir Virginijui Šikšniui, Giedriui Gasiūnui, Tomui Šinkūnui, Tautvydui Karveliui už darbų ciklą „CRISPR-Cas sistemų tyrimai: nuo bakterijų imuniteto iki  genų redagavimo technologijos (2011–2016)“, Vilniaus universitetas.

2017 m. į Lietuvos mokslo premijas pretendavo 27 darbai, iš jų atrinkti 6 geriausi (Technologijos mokslų srityje Lietuvos mokslo premija nebuvo skirta). Premijos dydis – 780 bazinių socialinių išmokų (29 640 eurų).