Naujienų srautas

Mokslas ir IT2018.02.19 12:34

Lietuvoje – pasaulinio lygio robotų varžybos profesionalams ir visuomenei

LRT.lt 2018.02.19 12:34

Lietuva – robotikos šalis, tačiau dar nedaugelis žino, kaip atrodo robotų kovos ir ar gali pats robotą susikurti šešiametis? Tūkstančiai robotų entuziastų – nuo keturmečių iki technologijų profesionalų kovo pradžioje rinksis Vilniuje, išradėjų ir išmanios visuomenės šventėje „Robotiada“, kur pademonstruos robotų galimybes, teigiama pranešime žiniasklaidai.

„Technologijos jau kurį laiką yra persmelkusios visas mūsų gyvenimo sritis, mūsų vaikai auga išmaniame pasaulyje. Negalime jų atriboti nuo kompiuterio ar planšetinio kompiuterio, tačiau ką galime padaryti, tai suteikti vertybinį tikslą, kurį įgyvendinant laiko leidimas su išmaniaisiais įrenginiais yra ne tikslas savaime, bet priemonė kurti vertybinį projektą“, – sako renginio robotų varžybų dalies organizatorius Artūras Gaulia.

Praėjusiais metais sulaukusi10 tūkst. lankytojų, šiais metais „Robotiada“ kovo 3 d. parodų ir kongresų cente „Litexpo“ kviečia stebėti pasaulinio lygio įvairių robotų varžybas, vaikus ir tėvus dalyvauti interaktyviose dirbtuvėse, mokslo entuziastus išgirsti įdomių pranešimų bei stebėti didžiausią robotų parodą.

Kas bendro tarp robotų ir vandens

Svarbiausias renginio akcentas – pasaulinio standarto First Lego League (FLL) robotų varžybos, kuriose kasmet dalyvauja 30 tūkst. komandų iš 85 pasaulio šalių. Varžybose dalyvauja 9–16 m. moksleiviai ir 6–10 m. vaikai (FLL junior sektoriuje). Kasmet komandoms visame pasaulyje paskelbiama viena tema: praėjusias metais dalyviai sprendė gyvūnijos pasaulio problemas, šių metų tema – vanduo.

 „Šių metų FLL varžybų tema yra vanduo, tiksliau, – vandens jėga. Moksleiviai kviečiami savo robotais ir sukurtais inovacijų projektais (idėjomis) spręsti gėlo vandens stygiaus, geriamojo vandens valymo ar pan. problemas, kurios gali tapti nemažu iššūkiu pasauliui artimiausiais dešimtmečiais“, – sako A. Gaulia.

FLL varžybos vyksta 3 etapais: robotų lauko kova, sukurtos inovacijos pristatymas ir vertybinis vertinimas, siekiant jauno amžiaus žmones paskatinti technologijas pasitelkti sprendžiant realias pasaulio problemas, vadovaujantis esminėmis vertybėmis, kurios yra skelbiamos oficialiame FLL tinklalapyje.

Besivaržančios robotų lauke komandos gali bendradarbiauti, reaguoti į priešininko veiksmus, valdyti robotą ir vieni kitiems talkinti – jaunuoliai skatinami ne kovoti, bet ir bendradarbiauti. Robotų lauko dalis trunka 2,5 sekundės. Likę etapai – inovacijos siūlymas ir visų užduočių metu įgyvendintos vertybės yra nemažiau svarbios ir lemia komandų sėkmę.

Regionines varžybas galima stebėti 5-iuose miestuose

Norintys anksčiau pamatyti FLL varžybas – vasario 24 dieną gali atvykti stebėti regionų atkrintamųjų varžybų, kurios vyks 5 didžiuosiuose Lietuvos miestuose. Renginiai atviri ir nemokami, vyks nuo 11:00 šiose vietose:

Vilniuje, prekybos centre „Panorama“ pagrindinėje aikštėje, Saltoniškių g. 9.

Kaune, VDU Politikos mokslų ir diplomatijos fakultete, Putvinskio g. 23.

Klaipėdoje, Mokslo ir Technologijų parke, Vilhelmo Berbomo g. 10.

Panevėžyje, KTU Panevėžio fakultete, Nemuno g. 33.

Šiauliuose, Šiaulių jaunųjų technikų centre, Gumbinės g. 18.

Renginių metu bus atrinktos TOP 16 geriausių komandų, kurios atvyks į kovo 3 dieną „Robotiadoje“ vyksiantį finalą ir varžysis dėl galimybės atstovauti Lietuvai JAV, Europos ir Estijos čempionatuose.

Lietuviai ir tarp prizininkų

„Robotiada“ yra vienintelis renginys Lietuvoje vykdantis ne tik pasaulinių FLL varžybų etapą, bet ir kitų robotų: Sumo, Minisumo, linijos sekimo, folkrace varžybas, kuriose dalyvauja patyrę technologijų entuziastai iš Lietuvos ir Baltijos šalių. Praėjusiais metais, „Robotiados“ metu vyko „Baltic Robot Sumo“ varžybos, kurių laimėtojas lietuvis gavo teisę vykti į pasaulines „All Japan Robot Sumo Tournament“ varžybas Tokijuje ir laimėjo prizinę vietą.

„Robotiadoje“ vyksiančios robotų varžybos bus atviros – jas stebėti galės bet kuris lankytojas.

„Šiuo renginiu siekiame atkreipti dėmesį į techninę kūrybą, jos svarbą vaikų ugdymosi procese, kuomet apjungiamas STEAM mokymasis (science, technology, engineering, mathematics) – tai augančių technologijų vartotojų ugdymas. Kuo anksčiau atkreipsime dėmesį ir skatinsime vertybinį technologijų vartojimą, tuo daugiau išmanių ir aplinkai palankių sprendimų surasime, pasitelkdami technologijas“, – sako A. Gaulia.

Veiklos visai šeimai

Šešis metus iš eilės vykstančioje „Robotiadoje“ bus ne tik visuomenei ir profesionalams aktualios robotų kovos, bet ir gausybė kitų pramogų: interaktyvios šeimų dirbtuvės, sumanių šeimų forumo pranešimai, kur nuomonėmis ir įžvalgomis dalinsis įvairių sričių profesionalai, bus demonstruojama įvairiausių, išmanių, Lietuvoje kurtų robotų paroda.

„Robotiadą“ organizuoja VšĮ „Robotikos akademija“. Renginys skirtas vaikams, tėvams, studentams, technologijų profesionalams ir iš pažiūros nieko bendra su išmaniaisiais įrenginiais neturintiems visuomenės nariams, nuo 4 iki 101 metų amžiaus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi