Naujienų srautas

Mokslas ir IT2018.02.06 20:19

„SpaceX“ rengiasi pirmajam raketos „Falcon Heavy“ paleidimui

BNS 2018.02.06 20:19

JAV kosminių technologijų bendrovė „SpaceX“ antradienį rengiasi pirmąkart paleisti galingiausią pasaulyje sunkiąją raketą „Falcon Heavy“, kuri kada nors turėtų skraidinti žmones ir krovinius į tolimąjį kosmosą, pavyzdžiui, Mėnulį ir Marsą.

Pirmąkart startuosianti „Falcon Heavy“ skraidins „SpaceX“ vadovo Elono Musko (Ilono Masko) asmeninį vyšninės spalvos elektromobilį „Tesla“ su manekenu, aprengtu astronauto kostiumu, o automobilyje gros „Space Oddity“ – velionio atlikėjo Davido Bowie (Deivido Bouvio) klasikinė daina.

Vis dėlto kol kas neaišku, ar šie planai bus sėkmingai įgyvendinti. Ar raketa pakils į kosmosą ir pasiųs Žemėje pagamintą elektromobilį skrieti aplink Saulę, o gal „Falcon Heavy“ sprogs dar paleidimo aikštelėje?

Pats E. Muskas sako, kad paleidimas gali baigtis tiek sėkmingai, tiek nesėkmingai.

„Garantuotai bus įspūdinga – vienaip ar kitaip“, – žurnalistams antradienį sakė Pietų Afrikos Respublikoje gimęs 46 metų kosmoso entuziastas ir interneto magnatas.

„Falcon Heavy“ paleidimas planuojamas 13 val. 30 min. vietos (20 val. 30 min. Lietuvos) laiku.

„Laikyčiau pergale, jei ji tiesiog pakils nuo aikštelės ir nesusprogdins jos į skutelius“, – pridūrė E. Muskas.

„Turiu galvoje, kad (sprogimo) galia prilygtų 4 mln. svarų trotilo“, – sakė jis.

Jei paleidimas visgi bus sėkmingas, ši raketa gali patraukti JAV kosmoso agentūros NASA dėmesį. „Falcon Heavy“ gali paspartinti jos planus vėl pasiųsti amerikiečius į Mėnulį, pirmąkart nuo 1972 metų.

Net jei paleidimas pasibaigs nesėkme, ekspertai tvirtina, kad tai bus pergalė Kalifornijoje įsikūrusiai kompanijai, sparčiai besiveržiančiai į kosmoso industrijos lyderes.

AFP/Scanpix nuotr.

„Falcon Heavy“

Kai „Falcon Heavy“ pakils nuo tos pačios NASA aikštelės, iš kurios prasidėjo ir „Apollo“ misijos į Mėnulį 7-ame ir 8-ame dešimtmečiais, tai bus „galingiausia eksploatuojama raketa pasaulyje, padauginta iš dviejų“, pareiškė „SpaceX“.

Tai reiškia, kad ši raketa galės nešti dvigubai sunkesnį krovinį negu didžiausia dabar naudojama raketa „Delta IV Heavy“.

„SpaceX“ teigimu, vienas naujosios raketos skrydis kainuos apie 90 mln. dolerių (72,6 mln. eurų), tuo tarpu kai vienas „Delta IV“ paleidimas atsieina 350 mln. dolerių (282,3 mln. eurų).

Vis dėlto NASA raketa „Saturn V“, naudota skrydžiams į Mėnulį ir paskutinį kartą pakilusi 1973 metais, buvo dar galingesnė.

Taip pat buvo dvi didesnės Sovietų Sąjungos sukurtos raketos: didžiausią kada nors sukonstruotą pirmąją pakopą turėjusi N1, nors jos startas nebuvo sėkmingas, ir „Energija“, paleista tik du kartus.

Galima sakyti, kad „Falcon Heavy“ yra trys sujungtos „SpaceX“ raketos „Falcon 9“. Taigi, jos „jėgainę“ sudaro 27 raketiniai varikliai „Merlin“; „Falcon 9“ jų turi devynis.

70 metrų ilgio raketa į orbitą gali iškelti 64 tonų naudingąjį krovinį – kiek daugiau nei sveria visiškai pakrautas laineris „Boeing 737“.

Ši raketa buvo sukurta siekiant atnaujinti galimybę siųsti žmones į Mėnulį ar Marsą, tačiau tokie planai buvo atidėti, ir dabar „Falcon Heavy“ daugiausiai laikoma potencialia priemone gabenti įrangą į šias tolimas kosmoso vietas, pirmadienį sakė E. Muskas.

Bendrovės „SpaceX“ įkūrėjas sakė, kad planuoja tarpplanetinio transporto sistemą kodiniu pavadinimu BFR („Big Fucking Rocket“ – „Didžiulė sumauta raketa“ arba „Big Falcon Rocket“ – „Didžiulė Falcon raketa“). Jis teigė, kad galiausiai ši raketa būtų naudojama žmonėms skraidinti.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi