Mokslas ir IT

2018.02.05 14:02

Lietuvių tapatybėmis pasinaudojęs startuolis pasisavino 43 tūkst. eurų

ELTA2018.02.05 14:02

Kriptovaliutų žetonų platinimo projektas „Prodeum“, neteisėtai pasinaudojęs Lietuvos „Blockchain“ bendruomenės narių tapatybėmis, uždirbo 43 eterius (43 tūkst. eurų).

Anot IT saugumo eksperto Mariaus Pereščiaus, daržovių ženklinimo projektas „Prodeum“ nebuvo pirminis.

„Pirmojo projekto pavadinimas buvo „Magnalis“, jam buvo sukurtos keturios kriptovaliutos. Jie sukūrė valiutas, įdėjo pinigus į sąskaitą ir kvietė investuoti. Tam buvo naudojama interneto birža „Polonex.“ Abu šie projektai rinko pinigus į tą pačią piniginę, todėl sunku pasakyti, kiek atskirai kiekviena jų uždirbo. Tačiau suma nėra labai didelė, vertinčiau, kad Lietuva šiuo atveju patyrė didesnę moralinę nei finansinę žalą“, – pirmadienį surengtoje konferencijoje sakė M. Pereščius.

Pasak „Blockchain“ bendruomenės nario Dmitrijaus Radino, šis lėšų pritraukimo modelis, kai naujo projekto kūrėjai norėdami pritraukti investicijų naudojasi pirminio finansavimo paslaugomis, t. y. iš anksto parduoda paslaugas, o tuo tarpu portalai-tarpininkai padeda paskelbti projektus, yra ganėtinai naujas reiškinys.

„Šiuo metu nėra reguliavimų, kurie apgintų vartotojų ir investuotojų interesus, todėl prieš kažką darant reikia pasidomėti: susisiekti su kitais bendruomenės nariais, paklausti žmonių, kurių pavardės paskelbtos portale, ar tai nėra apgavystė“, – sakė jis.

Šiuo metu Lietuvos „Blockchain“ bendruomenė savarankiškai atlieka tyrimą, siekdama išsiaiškinti, iš kur atsirado šie melagingi projektai.

„Mes bandysime ne tik per viešąsias priemones reabilituoti Lietuvos ir tų asmenų, kurių tapatybėmis pasinaudota, vardą, bet ir teisinėmis priemonėmis sukurti praktiką, kad tam būtų galima užkirsti kelią, nes tai turi neigiamų pasekmių. Reikia atkreipti dėmesį, kad pats projektas buvo siejamas per informacinę platformą, kuri taip pat turėtų atlikti papildomą apsaugą“, – komentavo teisininkas Arminas Jurevičius.

M. Pereščiaus teigimu, pasisavintos pinigų sumos pasiekė valiutų biržas, todėl sunku sužinoti, kas darė pervedimus, jei valiutų biržos nėra Europos Sąjungoje. Tokiu atveju asmenys, kurių valiutų biržos yra trečiosiose šalyse, neprivalo bendradarbiauti.

Praeitą savaitę portale „Delfi“ pasirodė informacija apie tai, kad startuolis „Prodeum“ žadėjo investuotojams sukurti naują maisto produktų ženklinimo sistemą, leidžiančią sužinoti, iš kokios šalies atkeliavo perkami vaisiai ir daržovės.

Prekyba naujai sukurtos kriptovaliutos žetonais turėjo tęstis nuo sausio 20 dienos iki kovo 13 dienos, tačiau sausio 28 ir 29 dienomis vartotojai pastebėjo, kad iš „Prodeum“ svetainės dingo visa informacija. Pristatant projektą buvo pasinaudota Lietuvos „Blockhain“ bendruomenės narių duomenimis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt