Naujienų srautas

Mokslas ir IT2018.01.25 16:00

Davose – dėmesys inovacijoms ir mokslo pažangai

LRT.lt 2018.01.25 16:00

Pasaulio ekonomikos forume dalyvaujanti prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su Europos branduolinių mokslinių tyrimų organizacijos (CERN) generaline direktore dr. Fabiola Gianotti.

Dr. F. Gianotti yra viena iš 7 moterų lyderių, atstovaujančių politiniam, ekonominiam, moksliniam ir akademiniam elitui, kurioms šiemet buvo patikėta suformuoti Pasaulio ekonomikos forumo pagrindinę temą, diskusijų temas ir parinkti pagrindinius pranešėjus, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Ženevoje įsikūrusi organizacija yra didžiausia ir pažangiausia fizikos mokslų laboratorija pasaulyje, garsėjanti išskirtiniais atradimais. Šioje institucijoje buvo sukurtas globalus interneto tinklas „World Wide Web“, atrasta Higso bozono dalelė, iš kurios susidarė visata, ir dar daugybė žmonijos pažangą nulėmusių inovacijų. CERN pasižymi tuo, kad visi šios organizacijos išradimai ir inovacijos yra prieinami už dyką, jais gali laisvai naudotis kitos mokslo įstaigos, mokslininkai, verslas ir paprasti žmonės.

Prezidentė su dr. F. Gianotti aptarė Lietuvos mokslo bendradarbiavimą su CERN. Lietuva šių metų sausį pirmoji iš Baltijos šalių tapo asocijuotąja CERN nare. Valstybės vadovės teigimu, tai labai aukštas Lietuvos mokslo įvertinimas, atveriantis naujų galimybių mūsų mokslininkams dalyvauti CERN mokslinių tyrimų programose, CERN Tarybos ir komitetų veikloje. Lietuvos verslo ir pramonės įmonės taip pat galės teikti paraiškas CERN viešųjų pirkimų konkursuose.

Narystė CERN taip pat prisidės prie inovatyvios šalies ekonomikos raidos. Lietuva patvirtino 5 m. inovacijų skatinimo planą, o Vilniuje prezidentės iniciatyva steigiamas CERN verslo inkubatorius, kurio uždavinys – skatinti aukštųjų ir biomedicinos technologijų plėtrą. Tai dešimtas toks CERN inkubatorius, įsteigtas kitose valstybėse.

R. Dačkaus (LRP kanceliarija) nuotr.

Narystė CERN yra tiesiogiai susijusi su naryste pasaulio įtakingųjų klubu vadinamoje Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijoje (EBPO). Šiemet Lietuva tikisi sėkmingai užbaigti stojimo procedūras ir tapti šios prestižinės organizacijos nare. EBPO narėmis gali būti tik ekonomiškai stiprios ir išsivysčiusios valstybės. O narystė CERN demonstruoja itin aukštą šalies inovacijų ir technologinės pažangos lygį.

Lietuva su CERN bendradarbiauti pradėjo prieš 15 metų. Paraišką tapti asocijuotąja CERN nare Lietuva pateikė 2016 metais. Šiuo metu CERN narėmis yra 23 pasaulio valstybės.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi