Mokslas ir IT

2018.01.12 16:36

„Mokslo sriuba“: lietuviški degalai naudojami ir Vakarų Europoje

LRT.lt 2018.01.12 16:36

Gamykla Mažeikių rajone yra strategiškai svarbus objektas, aprūpinantis visą Baltijos regioną naftos produktais. Tačiau didžioji pagaminamų degalų dalis eksportuojama į užsienį. „Per parą mes pakrauname 450 vagonų, tai reiškia, pakrauname dešimt traukinių“, – sako „ORLEN Lietuva“ specialistas Viktoras Vasilavičius. Lietuviški degalai naudojami tokiose šalyse kaip Vokietija, Prancūzija, Didžioji Britanija ir daugelyje kitų. Pagaminti reaktyviniai degalai lėktuvams naudojami įvairiausiuose pasaulio oro uostuose.

Nafta ir jos produktai yra priskiriami prie degių, sprogių, nuodingų ir kenksmingų medžiagų. Kadangi šių pavojingų medžiagų kiekiai yra milžiniški, gamykloje yra įrengta daug apsauginių priemonių. Pavyzdžiui, fakelinė dujų sistema. „Jei kažkas neplanuoto atsitinka įrenginyje ir nespėjame suvaldyti tokio dujų kiekio, tada jos turi sudegti, kad neišsiveržtų nesudegusios dujos“, – pasakoja „ORLEN Lietuva“ specialistas Vilius Šemeta.

Išsivysčiusiose šalyse degalų vartojimas po truputį mažėja. Mokslininkai vis tobulina elektros akumuliatorius ir elektomobiliai pinga. Pasaulis elektrifikuojasi. Jau šiais metais Mažeikių rajone esančioje gamykloje turėtų pradėti veikti naujas įrenginys, kuris gamins žaliavą naftos chemijos pramonei. Degalų gamyba po truputį bus keičiama į produktų gamybą chemijos pramonei. Laukia atsinaujinimas.

Stop kadras

Laida „Mokslo sriuba“ – tai ne pelno siekianti jaunų žmonių iniciatyva, kuriama bendradarbiaujant su Baltijos pažangių technologijų institutu. „Mokslo sriubą“ galima ragauti kiekvieną šeštadienį 9:30 val. per LRT KULTŪRĄ, o išalkus dar – per „Youtube“ paskyrą.